75 Wat intusschen Philippiïs Lansbergen het meest onder scheiden heeft, het is de zedelijke moed dien hij aan den dag Leeft gelegd om de heerschende denkbeelden van zijnen tijd te toetsen aan het gezond verstand, en om er mede te breken. Hij was een van de eersten in ons land, die er open lijk voor durfde uitkomen dat hij aan de beweging der aarde geloofde en aan den stilstand van de zon een geloof dat zijne nagedachtenis nog ongeveer een halve eeuw na zijnen dood deed verketteren; aan de vestiging bij zich van die overtui ging heeft hij een groot deel van zijn leven toegewijd en een onbevangen streng doorgezet onderzoek dienstbaar gemaakt en van Philippus Lansbergen is in het algemeen te zeggen, dat zijn leven van het begin tot het einde een oordeelkundig en eerlijk verzet is geweest tegen de kolossale magt van de overlevering en tegen het vooroordeel van zijnen tijd. Aan zijne zonen Pieter en Jacob viel een verschillende levensloop ten deel. Trouwens zij volbragten dien op eene meer praktische wijze, ten gevolge waarvan men in hunne fata eene levendige afspiegeling ontmoet van de slingeringen, aan welke het openbare leven in de X\'IIe eeuw blootstond. Pieter Lansbergen, in 1613 als predikant ontslagen, bleef aanvankelijk te Goes wonen en zag zich genoodzaakt om zijne toevlugt te nemen tot de uitoefening van de genees kunst, in welk vak hij, eenige maanden vóór zijne afzetting gepromoveerd was L. Maar de stemming die jegens hen, die den naam Lansbergen voerden, bestond, en de concur rentie met zijnen broeder Jacob deden hem weinig ingeno men zijn met de praktijken hem eene betrekking bij de kerk, die hij met hart en ziel was toegedaan geweest, terug- wenschen 2.) In de gegeven omstandigheden was zulks ook Ofschoon hij, zooals wij vroeger gemeld hebben, in 1606 te Leijden als student is ingeschrevenzoo werd hijblijkens het Album civium acade- micorum. te Franeker, loopende van 15951636 aldaar den 5 Junij 1613 tot medicinae doctor bevorderd. 2) Het moet hem reeds gegriefd hebben dat de dienst bij de Goessche

Archief | 1862 | | pagina 75