78 deeldlieden op beide gebeurtenissen afzonderlijk en onderling betrekking hebbende, heeft gekenmerkt. De loop van zaken moest bijna als van zelve, aan een dergelijk tijdvak de ge boorte geven. Eilips II had zelf ter wille van de godsdienst den opstand in ons land tegen zijn gezag in de hand gewerkt: het voortbestaan of het herwinnen van dat gezag stond gelijk met de bestendiging of met de wederinvoering van het katholicismus; en door een en ander bezat de oorsprong van den Nederland- schen staat een bij uitstek godsdienstigen grondslag. Hij behield dien aanvankelijk bij zijne langzaam tot stand komende vesti ging tot aan het tijdstip, waarop de verhouding van de kerk tot den staat moest worden vastgesteld en die verhouding zou wel- ligt op meer vreedzame wijze hebben kunnen behandeld wor den, indien niet zij die de kerk vertegenwoordigden onder ling zeer verdeeld waren geweest én over de opvatting van de leer, én over de betrekking die tusschen kerk en staat moest bestaan. Deze verdeeldheid was in zoover noodlottig voor den jeugdigen staat, omdat het volk er een onbepaald deel aan nam. En hoe kon dit anders De godsdienstige gloeddie over de opkomst van de republiek en over de invoering van de hervorming gelegen had, was met het afdrij ven van het gevaar langzamerhand verflaauwdom zichten opzigte van de kerkgaandeweg op te lossen in belangstel ling in hare regten met betrekking en in verhouding tot het dogma, dat door geene inagt, dan die van de kerk zelve uitging, kon worden vastgesteld. Wij kunnen niet verwijlen bij de ingewikkelde verdeeldhe den die in het begin van de XVII6. eeuw de gemoederen bezet hielden, en die liet Calvinistisch vergelijk, door de Dord- sche vaderen getroffen, slechts naar het uiterlijke bevredigde. De strijd omtrent het beginsel van de verhouding tusschen kerk en staat was er niet door uitgemaakt; en Calvinisten, Remonstranten en Contra-remonstranten bleven met onversaagde hardnekkigheid hunne gevoelens aankleven. De leiders van die gevoelens waren natuurlijk de predikanten, die een onbe-

Archief | 1862 | | pagina 78