1 81 daarop, niet te begrijpen is zonder een terugblik te werpen op het gebeurde in de laatste jaren. De staatkundige toestand in Engeland had sinds eenigen tijd ernstige bekommering ingeboezemd, liet puriteinsche Parle ment was aldaar in openbaren oorlog met den Koning, en de Staten van ons land hadden het minstens onstaatkundig ge oordeeld, dat de kerken van ons vaderland zich er mede inlieten. Vandaar dat de gewestelijke Staten de classes had den aangemaand om geene correspondentie met het Engelsche Parlement te voeren zonder hun medeweten en behoudens hunne goedkeuring; en deze aanmaning werd overal in ons land geëerbiedigdbehalve in Zeelandalwaar de classis van Walcherenniet alleen namens de kerken herderlijke brieven schreef aan de Engelschen, maar zelfs, om allen schijn weg te nemen dat zij bcdektelijk te werk ging, aan Ds. Gulielmus Apoi.lonii opdroeg om tegen Vedeliüs een betoog te leveren, dat' de kerk, in het godsdienstige zoowel als in politicis, reg- tens boven de bevelen van eiken magistraat verheven is 1). Blijkt uit dit vlugtig vermelde feit dat, omstreeks de helft van de XVIP eeuw, de Calvinisten geen bezwaar maakten om, in den strijd over het beginsel van het oppergezag, in openbaar verzet te komen, dan verwondert het tevens niet dat, bij de menigvuldige gelegenheden die tot botsingen kon den aanleiding geven, het openbaar gezag meermalen gevaar liep van, feitelijk althans, aan de kerk ondergeschikt te worden. In opvallende mate kwam dit gevaar uit ten jare 1643, bij gelegenheid van eene collecte ten voordeele van de ver drukte protestanten in Ierland. Op verzoek van gedeputeerden van het Parlement van Engeland hadden ook de Staten van Zeeland den 25 November eene collecte toegestaan in al de steden van de provincie, te doen op de wijze, als de ver- 1Hij deed dit in een Jus Majestatis circa Sacra sice Tractaius T/ieo/o- gicus de Jure Magistratus circa res Ecclesiasticasoppositus Cl. J). Professoris Nicolai Vedelii traclatui de Episcopalu Conslantini Magniex authoritate et jussa Classis Walachrianae adornatusMediob. Zeiand. ap. J. Fierens 1642. Archief V. 6

Archief | 1862 | | pagina 81