82 schillende besturen het geschiktst zouden oordeelen op „alzulcken voet en forme als de respective magistraten van de voors. steden elclc in den sijnen zullen vinden te behooren en onder bepaling dat de gelden zouden gedeponeerd worden in de wisselbank te Middelburg, om door tusschenkoinst van een handelshuis naar Engeland te worden overgemaakt. Het bestuur van Middelburg had dientengevolge besloten dat de collecte zoude gedaan worden aan de huizen der ingezetenen door gedeputeerden van den magistraat en van de diaconie, in weerwil dat het bekend was dat de predikanten fel verbol gen waren over de magt, die de Staten aan het openbaar gezag hadden toegewezen in eene (zoo gezegd) kerkelijke aangelegen heid. Want de classis van Walcheren had de burgerlijke wijze van behandeling bij deze gelegenheid verklaardstrijdich je gens het notoir recht van de kereke Godts, gefondeert op claere texten en passagien van heijlige schrijftuijremitsgaeders jegens den inhoude van de Nederlandsche confessie ende doude practique van alle de kereken binnen dese provintie van Zee- lant int gemeen ende van die van dese stadt (Middelburg) int bijzonder J)en had reeds den 3 December 1643 een be sluit vastgesteld, inhoudende dat al de onder haar ressorte rende kerken zouden worden aangemaand om, in de uitvoering van het gewraakte Staten-besluit, aan de regering geensints de stereke handt te bieden. Daarenboven had eenige dagen later de kerkeraad te Middelburg, bijgewoond door gedeputeerden van de Walcherensche classis, besloten dat geen van de dia kenen zich tot het doen van de collecte zoude laten gebrui ken; terwijl bovendien eenige predikanten geweigerd hadden om aan het verzoek van den magistraat te voldoen om bij de predikatie en gebeden de collecte aan te bevelen 3). Om kort te gaanin weerwil dat wet en raadop de ver togen van de kerkelijken, in twee zittingen bij hun genomen besluit volhardden, eindigden zij later met toe te geven en 1Secrete Notulen van den raad van MiddelburgRegister Ibl. 132 verso. -) Secrete Notulen voorn., bl. 133 verso.

Archief | 1862 | | pagina 82