83 werd de collecte den 3 Januarij 1644 gedaan naar oud gebruik, dat is: de ouderlingen staande achter de diakenen aen cle kerkdeure met saxkens en versoekende dat men gedencken wil de bedruckte verarmde broeders protestanten in lerlandt Neemt men nu in aanmerking dat de collecte de aanzienlijke som heeft opgebragt van 2106-15-8, dan mag men veilig aannemen, dat de mannen van de kerk eene krachtige me dewerking aan de zaak geschonken hebbenen dat het voor het burgerlijk gezag destijds allernoodzakelijkst was, om hun' invloed te ontzien en te eerbiedigen. Aan de bepaling ove rigens, dat de gelden in de wisselbank zouden worden gede poneerd werd voldaan. Een en ander was voorgevallen en had aanleiding gegeven datop de hiervoren bedoelde wederlegging van Guliklmos Apollonii, van het werk van N. Vedelius, hoogleeraar te ïraneker, de episcopatu Constantini magni, of over de magt der burgerlijke overheden in het kerkelijke, een uiterst vin nig nameloos tegenschrift was verschenenonder den titel van Grallae 2)waarin aan de wetenschappelijke critiek eene op somming vooraf ging van al de kerkelijke en staatkundige kuiperijen van Apollonii. L)eze nu had in een' brief aan Joost van Laren, predikant te Vlissingen Grallopaeus de lectus, sive epistola responsoria ad D. Jou. Larenum, Mediob. 1647 3) niet onduidelijk zijn vermoeden te kennen gegeven, dat hij Pieter Lansbergen voor den schrijver daarvan hield. Lansbergen had zich deze aantijging niet stilzwijgend laten aanleunenvrienden en partijgangers mengden zich aan weers zijde in het geschil; en een kruisvuur van vlugschriften, 1Notulen van den kerkeraad le Middelburg, dato 2 Januarij 16H. 2) De titel is: Grallae, sen vere puerilis cothurnus sapientiaequo se jaclat apud imperitos Guillklmus Ai-ollonii minister ecclesiae Mitlelburgen- sis Vereanusin centionibusquas edidil de jure majestatis circa sacra, contra libeUum clarissimi Doctoris Nicoi.ai Verlui, de episcopalu Constantini magni. 4'ranckerae anno 1G16. 3) Dr la Rue, Geletterd Zeeland, bl. 244.

Archief | 1862 | | pagina 83