87 maatschappelijk te vernietigen, en om den 9 Junij 1651 burg"1", schepenen en raden van Middelburg, disponerende op een request van de gilden, waarbij art0. I de verwijdering ge- eischt werd van de Lansbergens te doen verklarendat bij de jegenwoordige constitutie van tijt en saken den dienst van de heeren Lansbeugen, met geen vrucht, gerusticheijt ende contenteinent van de gemeente tsij in kerckele ofte weerelte kan werden gebruijckt. Verciaeren haar Bd. de persoonen van deselve Lansbergen, van alle functien en bedieningen binnen harestadt voor het toeeomende altijt te excuseren ende ontslaen" 1). Wat er van Pieter Lansbergen die alst.oen 64 jaren oud was, verder geworden is, is niet kunnen worden opgespoord. Jacob Lansbergen 3)dien wij in het drama van zijnen vader en broeder in 1613, een niet onbelangrijk aandeel heb ben zien nemen, en dien wij door zijne ontijdige en onstuimige wederlegging van den Middelburgschen chirurg IIerls de zaak van zijn' vader zagen bedervenwaszoo als wij vroeger mede deelden, nog slechts eenige maanden geleden(12 Junij 1613) te Praneker tot med. doctor bevorderd en te Goes gevestigd. llij heeft aldaar, naar het schijnt, gedurende eenige jaren rustig de praktijk uitgeoefend en niets van zich doen verne men vóór 1633, toen hij, zoo als wij zagen, op natuurkundig gebied strijd voerde met Promond en Morin. Eerst te Mid delburg, werwaarts hij zich met er woon begeven heeft en waar hij den 15 Junij 1637 als poorter is ingeschreven, heeft hij zich op veelzijdige wijze op den voorgrond gesteld, en schijnt hij in zijne zucht om in het staatkundige vooruit te komen, bijzonder spoedig en gelukkig geslaagd te zijn. Van de handelingen tot zijn bijzonder maatschappelijk le ven behoorendeis het bekend dat hij in de twisten van zijnen Secrete Notulen van den raad te MiddelburgRegister If°. 191 recto. 2) Bij de uitgebreidheid van het geslacht van de Lansbergens is het dikwijls mocijclijk om eene persoonsverwarring te ontgaanomdat vele leden van hetzelve denzclfdcn voornaam gevoerd hebben. Ook Franciscus L. bezat een'zoondie Jacob heettedeze werd in 1598 te Rotterdam geboren.

Archief | 1862 | | pagina 87