88 broeder Pieter een min of meer bedekt aandeel heeft gehad daarbij, blijkens de acta van den kerkeraad te Middelburg, in diens zaak met de weduwe van* Elfsdijk betrokken is geweest en als tussclienpersoon in het bewuste huwelijksaanzoek zoude gediend hebben dat bij in het kerkelijke tot de partijman nen behoorde, dewijl hij, blijkens den titel van een vroeger genoemd pamphlet, uitgegeven onder den naam van IJmant Vclle-plooter 2), met name genoemd wordt in het geschil met Ds. Apollonii; en eindelijk dat hij de zon van zijn voor spoed bij voorkeuren welligt niet altijd onberispelijkop de leden van zijn geslacht heeft doen schijnen. Als openbaar persoon heeft hij eenige destijds waarschijn lijk aanzienlijke betrekkingen bekleed en vermits het bezit van stedelijke ambten en bedieningen in dien tijd in den regel verzekerd was voor gunstelingen en voor hen die op de ver geving invloed konden uitoefenenzoodat regeringspersonen of de hunnen in de eerste plaats er voor in aanmerking kwa men, zoo moeten de posten, die Jacob Lansbergen* bekleedde in naauw verband worden gebragt met den voorspoed van zijn openbaar leven. Hij was weesmeester en commissaris van de bank van leening, en werd in 1643 als gemagtigde aangesteld van het bestuur, om toezigt te houden op de chirurgijns, die wegens grove misbruiken in de uitoefening van hun vak, voortaan de toestemming van de overheid zouden behoeven tot het doen van gewigtige kunstbewerkin gen (met name het steen-snijden, de breuk-operatie en het doen van extirpatiën) en om een waakzaam oog te houden op de handelingen van het gildebestuur, hetwelk zich aan omkooping en knevelarij bij het examineren en toelaten scheen schuldig te maken 3). Men moet hierbij in het oog Notulen van den kerkeraad ie Middelburgdato 31 December 1644. s) Ontdeckinge der stoute practijken van Pietee en Jacob Lansbergen, om Mr. Applony infaem te maecken en oproer in Middelburgli en elders te ver- oarsaecken enz. door IJmant Velle-plooterFranelc. 1648. 3) Notulen ten rade van Middelburgdato 30 Mcij 1643.

Archief | 1862 | | pagina 88