89 houden dat hij reeds in 1640 tot raadslid van Middelburg gekozen was en dat hij twee jaren later tot de waardigheid opklom van schepen en in 1650 tot die van Burgemees ter van de stad; en er is uit een en ander genoegzaam af te leiden, dat hij zeer in aanzien was en een groot ver trouwen en invloed moet bezeten hebben s). Maar de tijden waren gevaarlijkde volksgunst was niet dan met groote omzigtigheid te exploiteren, en op hare be stendigheid viel niet veel te rekenen De strijd over liet regt, of over de uitsluiting, van de over heid in het kerkelijk bestuur en zelfs over de bevoegdheid van de kerk om aan de overheid de wet te stellen in de be hoorlijke bescherming en verdediging van de christelijke gods dienst in den Staat, was en bleef het netelige en onbesliste vraagstuk van den dag; en evenzeer als de kerkelijken hun Notulen ten rade als boven, dato 1 Januarij 1650. 2) j\Iet dien invloed brengen wij in verband de vestiging van zijn' broe der Pieter te Middelburg en de geneeskundige bedieningen die deze aldaar in 1645 erlangde, alsmede die van zijn neef Samuel als apothekar en Aarnouü als med. doctor, die beiden, geboortig van Goes den 11 February 1642 als poorters van Middelburg zijn ingeschreven. Van Aarnoud Lansbergen du is ons bekend dat hij destijds hoogstens 24 jaren oud en waarschijnlijk zeer onlangs gepromoveerd was (ons meermalen aangehaald volumen inscriptionum s. catalogus studiosorum academiae Leidensis luidt tomo III0 „13 Maji 1638 Arnoldus Lansbergius Zelandus an. 20 stud, medic.")en in weerwil daarvan ontmoeten wij hem spoedig als griffier van de weeskamer te Mid delburg. Het juiste tijdstipwaarop hij met ditvermoedelijk (geldelijk) aanzienlijk ambt begiftigd werdhebben wij niet kunnen opsporenmaar dat hij het aan den invloed van Jacob Lansbergen te danken had, moeten wij daaruit opma ken dat de val van dezen het middel is geweest, om hem er van te berooven. Burgemeesters, schepenen en raden van Middelburg, in 1651 disponerende op delater te bespreken grieven van de burgerij verklaarden op art. 6 te vrede te sijnen om goede insichten vast geresolveert dat de persoon van Arnout Lansberghen van 't griffierschap van deselve earner geheel sal werden gedeschargeert en oock voortaen van alle andere functien soo politijcque als ecclesiastijcquc blijven gesecludeert." {Secrete notulen ten rade register I fol. 191 verso.)

Archief | 1862 | | pagina 89