8 volgenden jaars predikte hij als student onder Heringa en onder van Oordt. In dat zelfde jaar werden door hem den 13 Maart onder Heringa zeven quaesliones theologicae gede- fendeerdden 31 Maart onder Rossijn zes andere, en den 29 Mei onder eerstgemelde nogmaals zeven andere. Niet lang daarna verliet hij de hoogeschool. De omstandigheden des tijds en het sterven zijner moeder bragten daartoe het hunne toe. Weldra bood hij zich aan voor het kerkelijk examen, 't Werd hem afgenomen te Middelburg den 9 September 1810, met dien uitslag, dat hij zonder bedenking aan de proponenten der Walchersche classis werd toegevoegd. Kort daarop werd hij tot predikant te Hoofdplaat beroepen. De wetten van het Fransche keizerrijk, waaronder destijds Staats- Vlaanderen behoorde, vereischten echter voor het leeraars ambt een' vijf-en-twintigjarigen ouderdom. Doch van deze verordening bekwam hij dispensatie, zoowel van den keizer, als van de consistoriale vergadering van Yzendijke, door welke hij hierna peremtoir geëxamineerd werd. Weldra, den 26 Mei 1811, bevestigde hem zijn vader in de heilige bediening. Alzoo op een-en-twintigjarigen leeftijd in het maatschap pelijk leven getredenontwikkelde hij al spoedig een' meer dan gewone werkzaamheid, waarin wij hem later meer opzet telijk zullen gadeslaan. Het veld, dat hij betrad in de uren aan zijne ambtsbezigheden ontwoekerdwas dat der geschie denis en oudheidkunde, en Staats-Vlaanderens westelijk deel was het oordwaaraan hij het eerst zijn' studiën offerde. Van Hoofdplaat uit maakte hij tallooze excursiën door ons geheele gewest om in de oude archiven van stad en dorp de bronnen te zamelen voor het werk, waarvan zijn rustelooze geest de schepping ontwierp. Dat hij bij zulke uitstapjes mijne geboorteplaats niet vergat, waar een academievriend hem juichend ontving, waar een merkwaardig archief op het oude stedehuis hem wachtte, zijne werken getuigen het. Is 't wonder, dat hij aan zijn' eerste gemeente, die hem lief had, zich gehecht gevoelde, en dat hij zich telkens bewegen

Archief | 1862 | | pagina 8