91 liteit, de provinciën en de steden plaats grepen: evenmin mo gen wij verwijlen bij den zeer uiteenloopenden indruk, dien bet onverwacht afsterven van den Prins van Oranje op den 6 November 1650 alom bij ons te lande te weeg heeft gebragt maar ons onderwerp brengt ons terug op Jacob Lansbergen, en op de gebeurtenissen die in den eersten tijd van het stad houderloos bestuur, te Middelburg voorvielen. Keeds lang hadden de Zeeuwen naar meerdere onafhan kelijkheid gewenscht van het gezag van den stadhouder in het (zoogenaamd) vermaken van de wet in de voornaamste steden (Middelburg, Zierikzee enTholen), en zulks te meer, vermits die vermaking in den regel bij delegatie plaats had de dood van den Prins was eene vernieuwde aanleiding ge worden voor de staatkundige partijen om zich te doen gel den en om bij sommigen de zucht tot magts-beperking van eenen aanstaanden opvolger van Willem II in het stad houderschap, op nieuw te verlevendigen. Te Middelburg al waar de menigte destijds niet overdreven Oranje-gezind was, was men ijverig in de weer om partij te trekken van de gele genheid en hadden voorvallen plaats, die wederom moeijelijk te verklaren zijn zonder acht te geven op de voortdurende span ning die alstoen bestond tusschen de predikanten en den magistraat. De Calvinisten, steeds van alle banden vrij wil lende gaanontzagen zich niet om de handelingen van de overheid te bedillen te gispenen om het gehoor er tegen op te windenen waren op dit punt zoo halsstarrig dat zij ter verantwoording geroepen enonder bedreigingen aange maand, om daags te voren aan de regering opgaaf te doen van hetgeen zij van den kansel zouden verkondigen, ver klaarden datwerdende uijl de kercke geset.sij liet op de strate souden seggen, werdeiule uijt de stadt geset op de velden 2). J) Zeer uitvoerig is een cn ander uiteengezet in: Herstelde Leeuw of Discours over 't gepasseerde in de vereenighde Nederlanden in *t jaer 1650 evde 1651 door L. v. A. In 's Gravenhagc 1652, 4°. a) Herstelde Leeuwbl. 565.

Archief | 1862 | | pagina 91