92 En het was een tijd om veel te zeggen te hebben De stren ge Calvinisten matigden zich over alles een onbegrensd oor deel aan en beschouwden het als eene heiligschennis om de vrijheid van den kansel te willen beperken, zoodat het zich hierdoor laat verklaren datde predikstoel éénmaal tot staat kundige tribune verhevendestijds een gevaarlijk element in de maatschappij heeft uitgemaakten dat Jacob Lansbergen in eene zaak, die niets met de kerk of met de godsdienst gemeens hader zijne nederlaag aan te danken kan gehad hebben. Het geval was dat hij Oranjegezind zijnde, zich omtrent het personeel van zijne kleur meerdere zekerheid wilde verschaffen, omdat de latere opvolging van Willem III tot stadhouder, als vele bezwaren te gernoet gaande, gerekend werd. Hoe dit zijde verhouding tusschen de predikanten en de mannen van de regering liet veel te wenschen over konden deze op geene gehoorzaamheid rekenen, nog minder mogten zij staat maken op den bijval, die in cam zeer ge- wenscht zoude geweest zijn. Buitendien moet in het oog gehouden worden dat men op een dreigend gevaar niet zoo bedacht was en dat men welligt te veel op de algemeene gezindheid vertrouwdedaar het uitgemaakt scheen dat noch de Staten van Zeelandnoch het volk tot liet uiterste Dordsehgezind warenen in het minst niet onvoorwaarde lijk ingenomen met het wereldlijk gezag van de kerken wan neer wij nu alles tot elkander in verband brengen dan zal het evenmin verwondering baren, dat de regering van Mid delburg op het gegeven oogenblik een aristocratisch plan op touw zettestrekkende om eene wijziging te brengen in het electorale stelsel van de stad, als dat zij daarin op eene ge voelige wijze werd te leur gesteld. Bij een door de staten van Zeeland den 1 Mei 1651 ge sanctioneerd reglement in eenige poincien concernerende de elec tie en creatie van haerluyden Magistraturehadden burgemees ters, schepenen en raden van Middelburg bij art. 2 bepaald,

Archief | 1862 | | pagina 92