93 dat: „de LIeeren Kaden sullen wesen ipso jure en van haer selven genomineert sonder nadere stemminge of nominatie te sijn subject en dat tot deselve soo bij den gemelte Heeren Kaden als kiesers, gesamentlijok sullen werden genoemt twaelf personen uijt het geheele lichaem van de gemeente naer luij- den van de oude handvesten ende privilegiën der voors. stede behoorlijcq gegolt ende gequalificeert." Deze besnoeijing van de magt van de kiezers, die gewoon waren eene volkomen vrije keuze te doen uit de geheele burgerijwas eene inbreuk die niet kon opgaan; en terwijl het niet moeijelijk viel om de menigte er tegen op te zettenzoo klom de opgewonden heid in die mate, dat er den 6 Junij een oproer uit ont stond, waarin Jacob Lansbergen en Hendrik Thibaut met den dood bedreigd werden Uit de bijzonderheden die deswege worden medegedeeld door van Aitzema (in zijn: Historie of verhael van saken van slaet en oorlogli, in, ende omtrent de vereenigde Neder landen, 7e d. bl. 465, en in zijn: Herstelde Leeuw bl. 563), nemen wij omtrent Lansbergen over dat hij, ter vergade ring van de Staten in de Abtdij aanwezig met het volk wil lende onderhandelen en door zijn aanzien den storm beda ren onder den voet geraakte en ter naauwernood aan de woede van de verbitterde menigte ontkwamdat hij zich met de vlugt redde en dat de plundering van zijne woning de teleurstelling van het volk moest ontgelden. Intusschen kwam de regeringspartij door dit voorval in volkomene onderwerping. Nog dienzelfden dag werd het re glement, dat de verbittering had gaande gemaakt ingetrok ken en beloofden burgemeestersschepenen en radende kiezers 't allen tijden bij haer oude regt ende privilegie te Wagenaar, Faderl. hist. d. XII, bl. 145 en Kok, Vacterlandsch woordenboek in vocevermelden deze gebeurtenis verkeerdelijk op den naam van zekeren Jan van Landsbergen. Men had mogen verwachten dat deze dwa ling ontgaan zou zijn geworden in het onlangs uitgegeven gedeelte van het JBiographisch tooordenboek van van der Aa.

Archief | 1862 | | pagina 93