91 maintenerengel. oock liaer Ed. bij desen de goede borgerie ende gemeente wel willen versekeren dat deselve onveran- derlicq sijn geresolveert soo de personen als liet ampt ende bedieninge van de eerwde broeders de Predicanten te hantha- ven ende beschermen in alle manieren nu en altijt bij liaer luijden behoorlijcke eere, luijster ende respect. Actum ten Rade den sesden Junij 1651." Het slot van dit merkwaardig besluit laat op het gebeurde een eigenaardig licht vallen, dat versterkt wordt door de zon derlinge (zoogenaamde) acte van décharge, die het collegie van wet en raad drie dagen later (9 Junij) vaststelde, en waarbij aan de, vroeger zoo ongehoorzame, broeders predi kanten onder belofte van een en ander te willen houden in goede memorie, dank werd betuigd wegens hunne „vigilantie, neersticheijt en d'exteriteyt niet alleen in de stoele, nemaer oock om de borgerije, op haere petition, bij remonstrantien aen het collegie voorsch. gedaente doen erlangen redelielce satisfactie en contentemendt" 2); en wanneer hierbij gevoegd wordt dat de grieven van de burgerij van Middelburg, onder welke nogtans zeer gegronde mogen zijn voorgeko men, op alle punten zijn weggenomen 3), en dat geene van die grieven regtstreeks de belangen van de godsdienst als zoodanig, noch in de hoofdzaak zelfs die van het kies stelsel betroffen dan zien wij in het voorgevallene een onbe grensde zucht van de mannen van de kerk om te heerschen gepaard gaande met een onvoorzigtig hanteren van de mid delen om dwingelandij uit te oefenen en op den grond daar van, een' onverzoenlijken haat jegens hen die zich verstout ten, om zich tegen hun gezag te verzetten. De Lansbergens en hunne lotgenooten vielen big gelegenheid dat zij de Middel- burgsche kiezers beleedigden, als balsturige zonen van de Icerclce. 1Secrete notulen ten raderegister I, fol. 190, verso. 2) Secrete notiden ten raderegister I, fol. 181, recto. 3) Secrete notulen ten raderegister I, fol. 191 enz.

Archief | 1862 | | pagina 94