95 Jacob Lansbergen aan zijne vervolgers ontkomen, begaf zich naar 's Gravenhageen heeft zicli altlaar gevestigd. Een verzoek aan den raad van Middelburg om eenige schadeloos stellingen werd van de hand gewezen en Zeeland was voortaan voor hem afgesloten 2). Ofschoon reeds op gevor derden leeftijd, zoo heeft hij zich te 's Gravenhage met de praktijk onledig gehoudenen aldaar vrij spoedig een genees kundigen werkkring weten te erlangen s); en als een bewijs dat hij als geneesheer vertrouwen ingeboezemd en bezeten heeft, moge strekken dat hij niet alleen te 's Gravenhage in korte jaren in de praktijk slaagde, maar dat hij ook aldaar nog door zijne voormalige stadgenooten geraadpleegd werd 4). Hij overleed volgens de la Rue ten jare 1657 in den ouder dom van 67 jaren, en Cats heeft hulde gedaan aan zijne na gedachtenis door zijn portret van een gedicht te voorzien 5). 1Notulen ten rade van Middelburgdatis 12 Julij en 5 Aug. 1651. 2) Waarschijnlijk is hij nog twee jaren vóór zijnen dood getuige geweest bij de doopplegtigheid van een' zijner nabestaanden te Goesalthans in het register der gedoopten aldaar komt voor: „gedoopt 7 April 1655 Ja- coba kind van Mr. Philips van Lansbergen en jufvrouw Adriana Danckerts. Getuigen de heer Doctor Jacobus van Lansbergen, jufvr. Maria Sabbinge en Cornelia van Asperen." (Schriftelijke mededeeling van Dr. S. Piccardt, Archivaris der gemeente Goes.) 3) Die werkkring schijnt uitgebreid genoeg te zijn geweest om Grui- wardt aanleiding te geven om de geneeskundige behandeling van Jacob Lansbergen van de Middelburgers en de Hagenaren te vergelijken {Medi cinale en chirurgicale observatien van Ferdinandus Gruiwardt. 't Amsterdam 1688, hl. 80.) 4) Dit gebeurde in de noodlottige ziekte, die in 1654 zoo vele huis gezinnen te Middelburg in diepe ellende stortteen waarvan wij in ons Onderzoek naar den aard van de epidemische en contagieuse ziekten die vroeger in Zeeland gelieerscht hebben Middelb. 1860, bl. 85, hebben mel ding gemaakt. Gruiwardt (1. 1. bl. 651) geeft een overzigt van de mid delen ten behoeve van cenc zieke, door Jacob Lansbergen te 's Graven hage voorgeschreven en gereed gemaakt door diens neef, Samuel Lansber- cen apothekar te Middelburg. 8) Geletterd Zeelandbl. 410. Een exemplaar van het portret van Ja cob Lansbergen is berustende op de Provinciale Bibliotheek van Zeeland.

Archief | 1862 | | pagina 95