99 goedschiks bij een dergelijk bevel ter neder te leggen; het lag in den weg van hunne vrije denkwijze om zich daar door niet gebonden te rekenen; en in dit opzigt waren zij niet te verontschuldigentoen zij in het volgende jaar de candidatuur van I Jr. Zoetwater, ter vervanging van Burge meester Driewegen tegenwerkten. Daarbij hadden zij als partijmannen een grooten aanhang, maar ook tevens een tal van tegenstanders, inzonderheid bij de leden van den raad, zooals blijkt uit eene remonstratiewelke Philip- pus Lansbergen den 22 Julij 1612 tot den magistraat van Goes rigtteen waarbij hij voorziening vroeg wegens eene be schuldiging tegen hem uitgestrooid door eenige raadsleden als zoude hij op den laatsten Junij bevorens eene schandaleuse predicalie gehouden hebben; en in den strijd der partijen moet de mogelijkheid gezocht worden dat de Lansbergens gevonnisd werden op grond van het bestaan van een mer kelijke onwille van de gemeente tegen hen en dat hun aan hang dit vonnis niet heeft kunnen afweren. Met betrekking tot dezen aanhang wordt verder nog de bijzonderheid aangetroffen dat de kerkeraad van Kloelinge den 16 Junij 1614 aan dien van Goes berigtte, dat over de twee liondert lümaeten sij/i commen versoecken om haer Avont- mael te honden; oock verscheidene borgeren van der Goes versocht hebben door belijdenisse des geloofs in Godes kerke te mogen ontfangen werden De kerk nu van Kloelinge werd bediend door Puilippus Lansbergen Junior 3), zoodat het 1Dat de kerkeraad van Kloetivge met de opname van die dissenters zeer verlegen is geweest, moet men opmaken uit de omstandigheid, dat hij zich ook om raad wendde tot de Walcherensc-he classis. Deze adviseerde (23 Junij 1614) om de zaak te onderwerpen aan het oordeel van de zus- ter-classis in Zuid-Beveland. (Ada van de classis van WalcherenII, fol. 125 recto.) 2) Hij waszoo als vroeger gemeld isde oudste zoon van onzen Philip- pus, en in 1586 geboren. Hij stierf en is begraven te Kloelingeblijkens een grafschrift in de kerk aldaar, waarvan de aanhef luidt: Hoe monv.mcnlo clttsus est Puilippus Lansijkrgius Philippi astrologi filius &c.

Archief | 1862 | | pagina 99