Ill van Vlaanderen aan zijn zoon Jan onder andere aanwassen schenkt alle de schorren Vedits(welk woord ook kan vertaald „worden al hetgeen gezien wordt) tusschen Dam -1) en Bier- vlietzoo ver het vrije van Brugge zich uitstrekt." Eene determinatie welke naderhand in 1497 ampelder en naar de localiteit van dien lateren tijd geschikt, duidelijker is omschre ven geworden in het octroy van koning Philips grave van Vlaanderen aan Paul en Guy de Baenst verleend, te vinden in het Plaecaatboek van Vlaanderen, III, 451. 2°. Het tweede van Januarij 1285 2), bij het welke gem", grave Guy aan zijne tweede huisvrouw Izabella en de kin deren uit haar verwektgeeft alle op- en aanwerpen van de zee, tegenwoordige en toekomendein de vier ambachten van Vlaan deren om daar mede te doen even als hijgrave Guy daar mede zoude gehandeld hebben welke concessie na doode van Izabella van Luxemburg, in 1298 overgegaan is op haar oudsten zoon Jan, grave van Namurbovengemeld, die, zoo als bekend is onder de vier ambachten bedijkt heeft den pol der van Namen, thans geïnundeerd. En na zijn overlijden, voor gevallen in 1330, heeft zijne weduwe, gemelde Maria d'Artois, met haar zoon Willem, a° 1353, bedijkt een polder Vuytter nvierre off havene van Axelle aangewassenvan spuie tot in zee strekkende, naderhand de Triniteyt genoemden om tot mijn propoost weder te keerenuit hoofde van deze tweede gift der aanwassen in de vier ambachtenwelke sluitende was tegen de eerste gift der schorren in het vrije van Brugge, naderhand van Sluis, zoo heeft graaf Jan insgelijks de voorlanden onder de vier ambachtenspeciaal van Bouchoute tot aan het Sas van Gend bedijktwaarmede na zijn overlijden zijne weduwe Maria d'Artois is voortgegaandie alstoen heeft bedijkt den 1) Damvolgens mijn inzien den dam door het Elmaeretoen reeds hier ge legd naderhand le passage de la getile genoemd. 2) Te vinden in de rekenkamer van llijssel en medegedeeld door den heer Gerard.

Archief | 1866 | | pagina 115