113 dyckvellynge tegen te gaan ware. Men bedoelt de Bemerkingen door acht voorname eigenaren in achterliggende polders opge steld gedateerd Gendden 4 Frimaire, an IX, en den 5 aan den prefect vair de Schelde overgegeventegen het heffen van het zoogenaamd extraordinair voor de Calamiteuse polders nader bekrachtigd door het keizerlijk decreet van den 28 De cember 1811in welk stuk de volgende opmerkelijke pas sage voorkomt „Indien op zekeren tijd achterliggende polders eenig voor- deel getrokken hebben uit de dijkagie van eenige voorpolders „zij hebben het ten vollen betaald met het recht van dijkveij- „lingedat gemeijnelijck plaetse greep en ten zeggen van experten „begroot werd." Deze betaelingedie onbekend was aen de opstelders van „het besluijt van 19 Messidor, legt op aen de voorpolders de „contractuele obligatie van de achterliggende te bevrijden van „alle overstroominge en hun behoud te verzekeren tenenkelen „koste van de voorpolders." De objectie derhalve die opgelost moet worden is dat men dijckreijlingniet d jckfiellynge lezen moeten de opvatting die tegengegaan moet worden isdat voorliggende polders de J) Deze Bemerkingen zijn vervolgens gedrukt en rondgedeeld. [Nadat de Inleiding reeds gedrukt was, is ons door de verpligtende tusschen- komst van den heer Commissaris des IConings in Zeeland, R. W. baron van Lijnden en den lieer griffier der Staten mr. S. van der Swai.mk medegedeeld een afschrift van deze Bemerkingenzoo als die in het Franschaan den prefect zijn ingediend en berustende zijn in het archief van Oost-Vlaanderen. De titel luidtObservations sur le nouveau mode introduit pour Ventretien des digues de mer et des poldres de la ci-devant Flandre-IIollandaise et AuiricMenne et sur la nécessité de maintenir les anciennes administrations de ces digues et poldres. De namen der onderteekenaars zijn: M. J. Vfrstraete, Artaud P. F. Lip pens G. Stern Lippens P. Lammens J. Hacquart en van Waesberghe Vainé. Over het regt van dijkvelling komt er niets anders dan de hierboven door den heer van Citters aangehaalde woorden in voor. Overigens bevat het stuk nog vele belangrijke bijzonderheden en verdient, evenzeer als het Arrêté waartegen het gerigt is nader gekend te worden. Beide stukken zijn evenwe te uitgebreid, om hier te kunnen worden medegedeeld].

Archief | 1866 | | pagina 117