120 „sen tie van ghecommitteerden uit liet collegie van den vrijen 1)." (j. en h. Op de kaart van't Oostvrije van Vlaanderendoor Jac. Mogge, vindt men aangewezen de djkagie van der Groede en van Baarzande. De benaming van dijkagie duidt aan en zoo men zicli niet vergist is liet inderdaad zoo, dat alle de polders onder de Groede en Baarzande belioorende ecliter elk in liet bijzonder een gemeenschappelijk dijlcgenootschap uit maken. Ten minsten het hoofd van het veldboek van der Groede luidt aldus „Ommelooper van den geheele lande van der nGroede en de polderen, op nieuws verheventten versoucke „van de lieeren Dyckgrave en de geswoorens van dezelve wate- „rimje en polderen" enz. j. en k. Ten zuiden en oosten van de Groede en van Baar zande lagen voorheen de Oude Yve water-ring en de water-ringe van Gaternesse 2)ter plaatse waar nu de HenricusPrins Willem 2e. deel en Orange polders gevonden worden. Welke twisten die twee water-ringen Oiule IJve en Gaternesse te za- men hadden en die hun bestaan aanwijzenzal in het volgen de punt verhaald worden. Deze tien water-ringen levert dat gedeelte van het nieuwe Vlaanderen ophet welk thans het kwartier van Sluis genoemd wordt. In het kwartier van Axel en in dat van Hulst wel is waar komen mij gcene directe bewijsstukken voorwelke de existen tie van water-ringen aanwijzenmaar als men inziet de oude kaarten van die kwartieren, welke nog overgebleven zijn 3)op eenige waarvan de lengten der dijken opgeteekend staan en de binnen- van de buitendijken onderscheiden worden, zoo wordt Grooten bouck bij den Vrijen tot Bruggen°. IIIIfol. 244. -) Octroijen van herdijkingen in Groot placcaatboelcdl. II, bl. 1905, 1909. 3) Lantcaarte zoaerinne begrepen staet Axel arnbagtIVidfsdijks en Riedijke's Boerin ge, als oolc andere. Gaart van den doorbraek aan Out-noten op den 13 Januarj 1551, Afbeelding van Axeh en Ne user amb., met de groote zeewerken van 1570.

Archief | 1866 | | pagina 124