127 van Gend, te zarnen f 20,000 daartoe moesten contribueren. En welke polder of parochie was 'reemdyk Het oude Fr on- (lijk x)groot 1600 gemeten, hedijkt op het frontier van het ambacht tegen de Schelde, of wel de dijkagie welke het front voorhoofd, van het land uitmaakte en de woede van de Schelde voor allen uitstond. En omdat koning Philips en die van zijn Paden het woord bijkvellinge verstonden, zoo als het moet verstaan worden, zoo ordonneerde men wijselijk dat alle de achterliggende polders in het gansche eiland Axellealsmede de cjuartieren van Assenede, Bouchoute 't land van Waas, ja zelfs de Oudenburg van Gend het noordelijkste gedeelte van het burggraafschap van dien naam en tegen de stad Gend aanliggen de 3)de vooidijkagie tegen de Schelde te hulp moesten komen. f. Dat Koning Philips en zijne raadslieden bestendig zoo zijn blijven voortdeuken leert ons zijne overschoone Ordonnantie en statuyt op het maken en onderhouden van de dyken in het quartier van der Hemenranden 2C" Maart 1576 s). De heer Sciiabp 4) heeftechter met eenige drukfeilen, dat sclioone stuk zoo ampel uiteengezet, dat ik mij onthouden kan er veel van te melden. Alleen merk ik op dat, behalve de ambachten van AxelAssenecle ad f 3900, Bouchoute ad f 1350 de Ouden burg van Genden het Land vaiï JFaas ad f 2700 bij modera tie n.b. omdat dit reeds 1025 contribueerde aan den dijk van Merlemont (in het land van Pluistbenoorden den polder van Namen alle welke opgenoemden in 1572 (zie hier even te voren) reeds in subsidium geroepen warenmen nu nog daar bij vermeld vindt Cf. Skinner3 Etym. in v. frontier en frontiet. 2) Zie N. Visscher, Flandriae comit. pars Orie?italis Tegenvj. staal der Oos- ienr. Nederl. bl. 342. de l'Espinoy Recherche des antiquit. etc., p. 98. 3) Placcaatboek van Vlaanderendl. III, p. 454. Zij is meer dan eens afzon derlijk uitgeven alste Middelburg bij B. de Later en te Vlissingen bij j. de Payenaar en deze herhaalde uitgaveuna de regering van Philips gedaan toonen aan welke waarde men aan dat sclioone stuk toekende. L. c. dl. II, bl. 302—305. s) Zie de kaart van N. Visscher Elandr. comit. pars Batava.

Archief | 1866 | | pagina 131