128 a. de Eneringen van Beoist,- eh Bewexten-Blijedoor welke moeten verstaan worden de landen van wederzijden van de Blije BeijeLeepewelke Vlaanderen tot aan Moerbeek, op de gren zen van den Oudenburg inschiet b. de stad van Gend, ter zake van haar Sas, liet bekende Bas van Geel en c. „Voier andere, die men bevinden sal (heurlieder alvoiren „daerop gelioirt), bij der inundatie van der Neusen ofte Lants- u (Igk s) geïnteresseerd, wel verstaande dat zoo verre nocli eenighe leeclulen ofte nederijnghen (lage en moerassige landen) ofte an- „dere gheïnteresseerde bevonden worden, die mede derselver inun- „datie subject souden wesen ofte schade daerby lyden(daeralï „informatie genomen synde) sal daerop by ons tot secourse ende verlichh/nge van alle deghene in desen subsidie doende, gheor- dineert worden soo als men bevinden sal te behoiren." Eene landvorstelijke bepalingwelke duidelijk aanwijst dat de ach terpolders de voorpolders moeten te hulp komen en op dien tijd Dijlvelllnge voor geen Ihjlcveijlmge in den zin der heeren bemerkers opgevat, genomen werd 3). Deze zes bijgebragte onwedersprekelijke voorbeeldenen wie weet hoevele andere er nog schuilen4), toonen mijn erachtens aan dat ten opzigte van het punt dat te betogen wasmag geconcludeerd worden dat de constante practijk in Vlaande- rendoorgaande weggeweest isdat de achterliggende pol- 1Zie de kaart van Vlaanderen door P. Kaerius in Guicciadüini Belgiae descriptio. 2) Lanlsdijk 3 dus zag de graaf van Vlaanderen den voorsten zeedijk voor den algemeenen landvjeerdijlc aan die telkens voorwaarts opschooten door allen daarbij geinteresseerd moest behouden worden niettegenstaande dc binnenarmen van de Schelde tusschen inschoten. 3) Dat de graaf van Vlaanderen dit begreepblijkt insgelijks uit de uitgifte van Breskens a°. 14-86, in welke gezegd wordt: dat de schorren lagen voorden Gleyhempolder en zich uitstrekten tot aan den hoek van Beerzand wiens dijk genoemd wordt: la dicque de Flandresen nog later: la dile dyke (de Beersand) présente ment la dyeke de Flandres vers la nier. 4) Nota dat van Merlemontwaarvan de ordonnantie mij onbekend is.

Archief | 1866 | | pagina 132