142 gelijk gewordende grond zelf is met zand vermengde bouw- aarde en de kisten missen liare vroeger aanwezige deksels. De lijken liggen wel niet alle in ééne rigtingdoch verreweg de meeste hebben het hoofd naar het westen gewend. De ge raamten liggen regtuitmaar onderscheidene zijn verschoven door den nu eens ze ontblootende dan weder verbergende golven van zand en wateren rond de graven liggen her- en derwaarts op het strand beenderen onzer voorvaderen verspreid die ver moedelijk door menschenhand uit de kisten genomen zijn. De wijze van begraven heeft medegebragt, dat men een plankje plaatste onder den hals, denkelijk om het hoofd of de siera den daaronder beter te doen uitkomen; maar als nu de kist uit het zand voor het eerst te voorschijn treedten de nieuws gierige of naar iets anders begeerende hand het deksel verwij derd heeft, dan blijft die boven uitstekende schedel het meest aan de golven blootgesteldzoodat men thans slechts ge raamten zonder hoofdof het laatste maar zelden geheelin een graf ontmoet. Van daar de schaarschte van crania uit Oud- Domburg zooals men in de wandeling de begraafplaats heet. De beenderen verschillen niet van anderedie lang in den grond hebben gelegen; de kleur is zwartachtig, zooals zij daar nat uit de met zand gevulde kist worden genomenbij het droogen worden zij donker- of ligtbruinen broswanneer het dunne beenderen geldt. Heeft de zon er op ingewerktwat natuurlijk bij niet weinige geschied is, dan is de buitenlaag afgeschilferd of omgekruld, maar is dat zoo nietdan nemen de gedroogde beenderen door wrijven of polijsten een levendigen glans aan met donker bruine tinten. De niet afgeschilferde oppervlakte kleeft nergens aan de tong; daarentegen bespeurt men dit bewijs van lang in den grond gelegen te hebben aan die schedelsdie wij geëx- folieerd zullen noemen. Geen enkel been schijnt in den grond veranderd te zijnik heb slechts één voorhoofdsbeen gevon den dat eene meer dan gewone dikte en poreusheid haden aan osteoporosis deed denken maar er was niet uit op te maken

Archief | 1866 | | pagina 146