161 De meeste gebitten zijn regelmatig en schoon gevormd, hetgeen voor gezonde ontwikkeling pleitmaar er zijn onder het geringe getal toch 3 of 4waarvan de honds- en snij tanden scheef en krom dooreen staanéén zelfswaarop volwassen leeftijdnog wisseltanden vóór de permanente ston den. Het zou spotten zijnals men daaruit besluiten wilde dat er in het Oud-Domburg s. v. v. wel krompraters maar geene dentistes leefdengewigtiger is het besluitdat men er uit mag opmaken, dat onze zoo gevierde voorvaderen toch niet in alle opzigten toonbeelden waren van ontwikkeling immershoewel het volstrekt geen bewijs zij voor deze of die kwaadsappigheidis het toch zeker een bewijsdat de wet van menschelijke ligchaamsontwikkeling ook onder hen wel eens in de war was. Merkwaardig vooral is de gaafheid der gebittenimmers van al de tanden van de boven- en onderkakendie ik gezien heb of nog bewaaris er met moeite aan éénen tanden dan nog maar twijfelachtig, een carieus plekje te ontdekken; aan eenige andere openbaren zich wel openingen, maar die staan met af slijting in verbandzoo als men ze wel aan overigens gezonde gebitten van Javanen ziet; op nog andere is hier en daar het verglaassel afgesprongenmaar dit is een gevolg der uitdroo- ging post mortem geweest. Die gaafheid van het tandweefsel mag belangrijk heeten, vooral in een oordwaar de scorbuut zelfs nu nog inheemsch is, en waar zij dus voorheen nog meer zal geheerscht hebbenZeeland heeft een slechten naam voor fraaiheid van gebitten. is dit weder eene toevalligheid, of moet men er eenig bewijs in zien van een voor ziekten van het tandweefsel minder gedisponeerden volksstam? De eenigzins verdikte plaatsen, die ik (zie n°. 14, 16 en 19) op verschillende scliedeldeelen gevonden heb, missen eene beteekenis van ziekte, vermits de schedels overal gezond zijn. Dit kan niet zoo gaaf worden toegestemd van den indruk in het op bl. 157 vermelde achterhoofdsbeendat waarschijnlijk tot denzelfden schedel behoord heeftals het daar vermelde

Archief | 1866 | | pagina 167