165 hun heldenmoedhandelsgeest en ijver om behoorlijk de reis over den Styx te kunnen doen terwijl het laatste tevens ten bewijze strekt, dat de Heidensche overlevering er nog niet uit was, die trouwens in Walcheren nog eenigzins is overgebleven in de stroohoopen, die de landlieden voor hunne deur plaatsen, als er een doode is en waardoor zij onwetende de herinnering aan vroegere brandstapels levendig houden. Thans .moeten wij ons met den vorm bezig houden. Ik geloof geregtigd te zijn, om bij deze, weinig van onze hedendaagsche verschillendeschedels buiten rekening te laten de meer betwij felbare grootheden, als daar zijn de lengte en breedte van voor- en achterhoofd met derzelver vorm, de oogkassen, de hoogte en breedte van het groot achterhoofdsgat; het laatste is, wij zeiden het reedsnormaal en grootgrooter althans dan in de weinige hier aanwezige schedels van het niet Kaukasisch ras. Wij bepalen ons tot cijfersdie ligter te beoordeelen zijn en ook door anderen worden aangegeven, den omvang, de lengte, de breedte. De omvang onzer schedelshorizontaal over de glab. en het meest uitstekende punt van het achterhoofd gemeten, geeft als gem. 524 mill.; de schedels met een min. van 500, namelijk n°. 3, 10, 19 en 21 zijn, even als de overige, van volwas senen maar 3 iswij zeiden het reedsover de lambdapunt gemeten en daardoor kleiner. Vergelijken wij daarmede een paar andere opgaven. Prof. v. d. Hoeven geeft in zijn be kenden catalogus craniorum 22 Germaansche schedels op waarvan de gem. omtrek (Lubach) 521 is, terwijl de gemengde schedels van prof. Boogaabd 519 geven, getallen, die genoeg zaam aanduidendat onze schedelswat den omvang betreft met de daar vermelde overeenkomen. De lengteboog B is in 21 van onze schedels gein. 376 terwijl zij door prof. v. d. Hoeven 365 wordt opgegeven met variatiën van 535 tot 390. Indien alzoo onze cijfers door het gering getal van waarnemingen niet falendan pleiten zij voor een langen schedelen in dit opzigt verdient het Archief VI. 11

Archief | 1866 | | pagina 171