179 ran eene schrap zou pleiten wij hebben ook zoo iets afgebeeld gezien op den later te vermelden schedel van Httschke. Behalve ontelbaar velezeer kleine openingenzijn er op het boven- of kruindeel van het beenzoo als men dikwerf op voorhoofds beenderen ziet, zeer vele groote vaatopeningen. De afbeelding teekent haar natuurlijk voorkomen. Wat men in andere ver dikte schedels gezien heeftmoet ik ook hier vermeldendat zij niet in even wijde kanalen veranderen, maar plotselijk van diameter verminderen. De kroonnaad is, wij zeiden het reedsongelijk en zeer grof op sommige plaatsen als gapende, op andere verbeend; langs bet deeldat het planum, semicirculare helpt vormenloopt de naad dóór als eene fijne oppervlakkigenaauwelijks merkbare scheur. Dit deel van het been dat aan den wiggebeen-vleugel beantwoordt is zeer gladterwijl al het overige bulterig is. Glad zijn ook de overblijfsels der orbita en min of meer ziet men eene traankliersgroef. Naast eene ondiepe groeve voor de art. front, ziet men in den spongieusen boven-oogkuilsrand yan binnen eene ronde groote opening voor de art. supraorb., terwijl daarentegen de uitwendige opening driehoekig is; eene scheur verbindt uitwendig die twee openingen van de boven oogkuilsslagader en andere scheurtjes stralen er ook in den omtrek uit voort, even alsof die arterie een metalen staaf ge weest ware die men met geweld door het kanaal had willen persen. Dit kanaal 'is bijna een cent. langmaar inwendig veel naauwer dan men uit de opening zou opmaken. De boezems zijn buitengewoon groothetgeen wel een bewijs moge zijndat de schedel geen kinderschedel is. De uitwen dige plaat heeft eene dikte van één tot twee cent. Yan de dunnere inwendige is de dikte zeer ongelijk. De boezems brei den zich aan beide kanten gelijkelijk uit tot aan de plaats van het wiggebeen. Het is alsof de lamina int. meer naar binnen, dan de uitwendige naar buiten gedrukt is geworden. De dikke bulterige rand bestaat uit subst. spongiosa, waarvan de mazen op sommige plaatsen zeer wijd zijn.

Archief | 1866 | | pagina 187