184 de voorkant des schedels beziten deze krachts-uitdrukking wordt alweder op merkwaardige wijze verhoogd door de grove, één cent. breede kamdie de linea nuchae of semicirc. sup. voor stelt en, als ware het, eene buitengewone voortzetting schijnt van de linea temporalis. Wij hebben in andere afbeeldingen zulk eene vreemde neklijn niet bespeurd. Boven die gezwol len lijn is het been platachtig, terwijl normale schedels daar kogelvormig zijn. Yelewij zagen het aan menigen Dombur genaar hebben dat bovenste deel der schelp zoo zeer uitpui lende dat het van grooten invloed is op het vertikaal voor komen van een schedeldat is vooral het geval bij rachitische kinderen. In ons cranium zou vertikaal niets van het achter hoofd zigtbaar zijn. Onder die lijn is het been zeer ongelijk en met ruwe bulten bezetdie even als de sterke linea mediana aan sterke spieren denken doet en aan een stevigen nekband. Die middenlijnof afstand van de spina ext. tot het for. magn. is 7| en in normale schedels 4 of 5 cent. lang. De sut. mast. vertoont zich als eene fijne scheur, waaronder de beenderen vergroeid zijn. De plaats tusschen de condyli en tepels is ook wel knoesterig en links vooral gezwollen maar niet zoo als 'in normale volwassen schedels overgaande in een uitsteekselintegendeel dit deel gelijkt hier meer op een sterk vergrooten kinderschedel. Er is eene groeve voor een achterste knokkelkanaal, maar de knokkels zelve zijn afgebro ken en van het groot achterhoofdsgat is slechts een vierde deel zigtbaar, doch dit deel is groot genoeg om er uit op te ma ken dat die openingeven als in dergelijke schedelsklein en vermoedelijk verwrongen moet geweest zijn. De radius van de regter helft bedraagt 11 de dwarsche diameter dus slechts 22 mill, terwijl die in gewone gevallen 3035 isen bij kinderen van 7 jaar ongeveer 26. Slechts aan eenen kant ziet men iets van het halsadergat; ook dit moet gering van omvang geweest zijn. Het grond stuk ontbreekt. Inwendig zijn zoo als men begrijpt de linea cruciata

Archief | 1866 | | pagina 194