191 de eigenlijke uitwendige laag of daarvan beroofd. "Waar die laag voorbanden isdaar is de kleur licht-geelniet veel van een gewonen zuiveren schedel verschillende; de kleur is teregt door sommigen met versche pitten van hazelnoten vergeleken. Die oppervlakte is bezaaid met ontelbare groefjesspleetjes en gaatjes. Hun aantal schijnt bij vergrooting toe te nemen, maar de spleetjes lossen zich dan op in oneffenheden of in kleine barstjes van die uitwendige laag. Deze heeft bijzondere neiging om af te schilferenmen kan ze op vele plaatsen als een uiterst dun en bros laagje doen afspringen en dan komt er eene melkwitte kleur voor den dag en eene stof, die op kalk gelijkt. Deze zeer witte kleur geldt bovenal voor plaatsen welke men kort geleden ontbloot heeft. Er zijn daarentegen eene groote hoeveelheid van dan eens oppervlakkige en dan weder diepere oneffenhedenwaar de kleur ook wel witmaar vuil wit is. Zij doen de reeds aanwezige hobbeligheid toene men en het is moeijelijk te zeggen in hoeverre zijgedurende liet levendoor erosie of post mortem door uitwendige invloe den ontstaan zijn. Dat de openingen, die bloedvaten en verlengsels van het beenvlies moeten bevat hebben, op sommige plaatsen, b. v. op liet os frontis zeer groot zijn, maar spoedig in wijdte vermin deren hebben wij reeds gezegd. Rond die grootere vindt men weder ontelbaar vele kleine, die onder geringe vergrooting voor den dag komenmaar voor het bloote oog zich als fijne streepjes voordoen. De bovenbedoelde dunne plaatjesdie men van den schedel kan doen afspringenen van buiten geel zijnhebben inwen dig reeds eene witte kleur. Wij hebben aan de Domburgsche schedels geziendat ook daar de dunne buitenlaag door uit wendige invloeden afschilferde, terwijl zij voorhanden was in de onmiddelijk uit de graven genomen schedels. Met overal intusschen is die opperlaag zoo dun; hier en daar b. v. op de kruin digt bij de for. par. bereikt zij bijna de dikte van eene streepen terwijl zij ginds bros isheeft zij daarentegen hier

Archief | 1866 | | pagina 201