193 Er liepen in die corticale laag zeer vele haversche vaat-ka naaltjeszeer verschillende in grootte; de meeste liepen trans versaal en gewoonlijk even regelmatig als in gewoon been. Nu en dan zag ik ze bogtig ingedrukt. Bij eene 640-malige vergrooting bleken zij hier en daar met de beencellen door de bekende stralen van deze laatste in verband te staandocli ik zag dit maar op zeer weinige plaatsenin de meeste geval len eindigden die straaltjes zonder een kanaaltje te bereiken. Zeer dunne plaatjeswaarin geene kanaaltjes en ook geene beencellen meer te zien waren, kon ik met meer gemak ver vaardigen dan van gewoon beende plaatjes behoefden niet zoo dun geslepen te worden, en dit zou bewijzen kunnen, dat de zoogenaamde intercellulair stof grootere ruimten innam dan bij normaal beenmicroscopisch verschil was er niet in te bespeuren. Be beencellen zelve (beenligchaampjesosteoplasten) waren ook in groote hoeveelheid voorhandenmaar zij schenen mij toe zeer onregelmatig verspreid te liggen. Hier waren z'ij sterk op één gehoopt, en daar weer zeldzaam. Op de gewone wijze werden zij transparant door middel van terpentijn en op ééne plaats van zulk een doorzigtig gemaakt plaatje lagen de been- cellen zeer regelmatig in rijensommige vertikaal en andere die dan eene diepere laag vormdentransversaaleven alsof men gewoon been zagin de meeste gevallen lagen echter zooals ik zeidedie beencellen verward dooreen. De zoo even vermelde, regelmatig in rijen liggende, been cellen waren ook regelmatig van vorm. Zij stelden kleine ellip sen daar met zuivere gelijke randen. De overige beencellen die zich natuurlijkeven als in normalen toestanddoor hare zwarte kleur kenmerktenhadden altoos onregelmatige omtrekken. Zij waren nu eens ronddan ovaaldan ellip tisch maar altoos onderling verschillend met onduidelijke ran den, die moeijelijk van de omliggende tusschencelstof te scheiden was. Men zou in der daad zeggen zij zijn verwrongen ge worden, verdraaid, verdrukt, verkleind; ook wanneer de plaat-

Archief | 1866 | | pagina 203