195 lagen maar slechts overblijfsels van verdrongen of in kalk veran derde en geïsoleerde vaatkanaaltjes of van beenlamellen. Die ve zels of lamellen dan hadden evenwijdige onduidelijke contouren, waren natuurlijk zeer brosvervielen in stukjes kalk en vereisch- ten sterke vergrooting en liepen paralel met de corticaallaag. Op eene enkele doorschijnende plaats meende ik in een on doorschijnend plekje, en in zeer kleine dwarsslreepen daar naast, de overblijfsels eener beencel in de kalklaag te zien. Gewoon lijk bleef alles onduidelijk en viel in stukken, en men kan wel aannemen, dat de organisatie bijna vernietigd was. Het kwam mij bij sterke vergrooting voor, dat er in de kalklaag vele ronde korrels van geringen omvangen liclitbrekend te zien warendie ik dan natuurlijk hield voor kalk. Er was in het algemeen veel reflexie van lichthetgeen met de ver kalking in verband staat. De slotsom zou dus zijn1°. subst. spong, aan gewoon been gelijk, maar met groote mazen, en neiging hebbende om door ouderdom in kalk te veranderen; 2°. subst. cort. en compacta, Imet vele beenelementen, maar de talrijke cellen veelal van ge- I daante veranderden verkleindmet afgebrokene of ontbrekende stralen en onduidelijke beenlamellen3*. kalklaagwaarin vezels aan vroegere baverscbe kanaaltjes herinneren, terwijl er slechts zelden overblijfsels van cellen te zien zijn. De inter cellulair stof zou dus van aard veranderd zijn en de vroegere organisatie vernietigd hebben. Het bestek dezer bijdrage gedoogt niet mede te cleelen, wat anderen omtrent de structuur in hunne waarneming hebben medegedeeld. Wel verre van met vroegere schrijvers geene ver anderingen of met anderen kalk in de cellen en wijde stralen te zien, zag ik juist met de meeste waarnemers bet tegendeel; kalk in al die deelenwelke buiten de cellen liggenen daar door bet systeem van cellenstralen en kanalen of geheel ver dwenen of gedeeltelijk weggedrongenterwijl het alleen bier en daar in de cort. zelfst. nog normaal was, en zich in de kalk laag slechts op weinige plekken als overblijfsels openbaarde.

Archief | 1866 | | pagina 205