197 werd mede na&uwkeurig onderzocht, maar daarvan werd geen spoor aangetroffen. Bij het nu in te stellen quantitatief on derzoek bepaalde men vooreerst de organische zelfstandigheden loor namelijk de beenzelfstandigheid fijn te wrijven, in een uchtbad te droogen en eene afgewogene hoeveelheid in eene platinakroes wit te brandenwaarna die hoeveelheid werd ge wogen. Bij het onderzoek nu op de anorganische zelfstandig- reden meende men het eerst het phosphorzuur te moeten bepalen fen wel voornamelijk, omdat dit daarin in de grootste hoeveel - ïeid bleek voor te komen en de kennis van deszelfs hoeveelheid lus zeker als het belangrijkste mogt worden beschouwd, vooral kanneer later mogt blijken, dat de beschikbare kleine hoeveel- ïeid was uitgeput. Daartoe is eene afgewogene hoeveelheid in lalpeterzuur opgelostwaarbij eene uiterst geringe hoeveelheid itof terugbleef, zoo gering dat de weging daarvan niet moge- ijk was, hoogstwaarschijnlijk bestaande uit mechanisch bijge mengde onzuiverheden Eene groote zwarigheid bij dit onder- roek was de aanweziglreid van ijzeroxvd en aluinaarde, omdat le bijvoeging van ammonia bij eene zoodanige zamenstelling neestal het grootste gedeelte van die bases als phosphorzure zou- ;en doet nedervallenen dus de bepaling ondoenlijk maakt laaroin meende men eerst den volgenden weg, als den meest loelmatigente moeten inslaandie dan ook bij de opsporing ■n quantitatieve bepaling van het phosphorzuur in het beroemde verk van Graham Otto, als zeer doelmatig wordt aanbevolen, ïamelijk om al het voorhand ene phosphorzuur gezamenlijk aan iet voorhandene ijzeroxyde en de aluinaarde te binden en dan in lit nederslag het phosphorzuur te bepalen. Voor dat men even wel tot deze zeer langwijlige en door hare verschillende bewer- dngen zeer veel verlies opleverende wijze van bepalen overging, leproefde men nogmaals de vloeistof op ijzer en aluinzouten m bespeurde dat diehoewel aanwezigin zoo geringe hoeveel- Bij het geheele onderzoek is gebruik gemaakt van eene uiterst gevoelige lalans van Ortmng uit Berlijn. Archief VI. 13

Archief | 1866 | | pagina 207