200 Eenige mededeelingen over hetgeen de wetenschap leert omtrent het bekend zijn van andere met den onzen overeenkomende schedels. Wij zijn opzettelijk uitvoerig geweest in de beschrijving van de bijzonderheden des schedels van Westkapelleniet omdat wij daarin juist de verklaring hoopten te vinden van ditnog altoos raadselachtigproduct maar omdat de wetenschap het eischten opdat anderen die op nieuw de onderhavige zaal wenschten te bestuderen, gelegenheid zouden hebben ook den onzen te beoordeelen. Het is ons bekenddat de vroegere bezitters van onzen kop hem gehouden hebben voor het overblijfsel van een antidilu- viaansch menschmet zekerheid kan men intusschen ter neder- schrijvenzulke menschenrassen hebben er nooit bestaanAl kunnen wij niet bepalen, hoevele jaren onze schedel telt, al we ten wij niet waar hij eigenlijk van daan komt en in welke diepte en of hij wel ooit in den Westkapelschen dijk gelegen heeft: zeker kunnen wij er toch van wezendat de schedel een ver anderde een misvormde isen wij zullen ziendatal zijn zulke schedels zeldzaam en daardoor belangrijkde wetenschap ze toch kent. Van al de bekende is de onze niet de ge wig- tigstemaar hij is toch belangwekkend genoeg om eene eerste plaats onder die raadselachtige producten in te nemen. Er is een tijd geweest, waarin men zulke koppen met de oude fabelen van reuzen in verband bragt, en een andere, waarin men ze eenvoudig meende te moeten aanzien vooi eene eigenaardige versteening, na den dood ontstaan; ik zeil dacht er vroeger zoo over; thans na naauwkeuriger studie ei voorgelicht door den arbeid van anderen, houd ik hem vooi een schedeldie door eene ziekte is aangedaan en misvormd Die ziekte is door sommigen osteoporosis, door anderen hyper ostosis, door nog anderen osteosclerosis, ebumeatio, enormita: cranii genaamd namen, die elk afzonderlijk in eenig opzigt gebrekkig zijn en die mengeloof ikbeter door dier van hypertrophic der intercellulair zelfstandigheid zou vervan-

Archief | 1866 | | pagina 210