201 jen maar omtrent de oorzaak van die verandering is men iet niet eens. Sommigen noemen de grondziekte osteomalacie anderen rachitis (Engelsche ziekte) en nog anderen denken aan syphilis of aan „een onbekend proces." Het laatste zal wel het veiligst wezentot dat goed waargenomen ziektege vallen zullen ophelderen met welke kwaadsappigheid zij in ver- jand staat. De wetenschap noemt dus onze schedelverandering hyper ostosis of craniosclerosis. Ik wil op het voetspoor van de weinige, meestal reeds overleden schrijvers, die over zulke crania iets hebben medegedeeldomdat er in ons land nog weinig over geschreven isiets van hun arbeid in deze bijdrage opnemen. Terwijl ik niet in vele vergelijkingen tre den zal en dus kortheid in acht nemen, zal ik slechts een weinig uitvoeriger zijn over eene mededeeling uit den jong- sten tijd. Ik vermeld intusschen al aanstondsdat Huschke te Jena, in 1858 aan de wetenschap een uitvoerige mededeeling geleverd heeft over de ziektedie ons bezig houdt. Ik zal later den door hem beschreven schedel vermelden, en wil dien schrijver volgen in hetgeen hij, veel uitgebreider intusschen, >ver de literatuur mededeelde. Ik ga met stilzwijgen voorbij de beschrijving van schier in ille musea bevatte afzouderlijke, min of meer verdiktesom tijds zeer merkwaardige beenderenzij zijn doorgaans slechts tergroote of verdikte, door rachitis, caries, syphilis, veranderde renderen, die met onzen schedel niet te vergelijken zijn. k wil slechts een paar gevallen vermelden van vergroote sche- lels, ofschoon ik al dadelijk den lezer er opmerkzaam op moet naken, dat dit wel gevallen zijn van groote menschenhoofden naar dat die ziektetoestand een gansch andere is dan de onze. Men kent in de wetenschap de ziekte-geschiedenis van len zoon van zekeren heelmeester Forcade te Perpignan piens schedel-misvorming welligt ook van een anderen aard was en 'Qoral het aangezigt had aangetast, maar die toch belangrijk

Archief | 1866 | | pagina 211