204 dwaald heeftvermoedelijk omdat het eenmaal tot opschrift gekregen had, cranio incrostato, zoodat men, onder al de revo lutionaire woelingen van den staat Modena, niet wist in welk museum het te huis behoorde, vond eerst in 1863 een nieuwen beschrijver in prof. Paolo Gaddi 2). Het is mij uit diens wetenschappelijke mededeeling gebleken dat dit nu reeds twee eeuwen bekende hoofd van duisteren oorsprong ismaai vermoedelijk eens begraven is geweest. Het is vrij gaaf, maai zonder onderkaakvan ivoren hardheid,met gelijkmatige ver dikking der schedelbeenderen, uitgevallen ossa Wormiana, en hardeverdikte gelaatsbeenderen. Uit de tandkassen is tot een leeftijd van 1218 jaren te besluiten, en er is een ruit vormig for. occipitalevooral zeer sterk uitgedrukt isvol gens de meer naauwkeurige beschrijving en afbeelding van prof. Gaddi de asymmetrische vorm en de verschuiving van de basis cerebrimet al de bekende gevolgen eener verplaatsing, die wij in geringe mate in ons hoofd en in grootere bij som mige Domburgsche crania vondenin het eerste als gevolg van ziektein de laatste als gevolg van drukking na den dood. Prof. Gaddi schrijft den vreemden vorm hieraan toe dat de lijder altoos bedlegerig moet geweest zijn en steeds gelegen hebben op ééne zijde. Opmerkelijk was hetdat dit loodzware hoofd meer orga nische stof bevattedan in gewonen toestandofschoon men het tegendeel wachten zou, hetgeen den beschrijver doet besluiten tot eene op verweeking gevolgde verhardingals uit gang van eene slepende periostitis en van eene rachitis, maar van eene rachitis sui generis, afwijkende van de gewone, eene bepalingdie de schrijver zelf slechts conventioneel noemten die hij hooptdat door eene betere zal vervangen worden. Op de gele oppervlakte zijneven als bij onsgeene vaatsleu- ven. De zelfstandigheid is vastzonder poriënmaar vervalt niet 2) Iperostosi scrofolosa cefalo-vertebrale e cefalo sclerosi rachitica. Memoria del Cav. P. Gaddi, prof. dranat. etc. Modena 1863.

Archief | 1866 | | pagina 214