210 dikten schedelmet eene beschouwing der ziekteen mede- deeling omtrent een anderenzich te Jena bevindenden kop die slechts 1075 gr. met de aangezigtsbeenderen, zonder onder kaak wooghebben wij te danken aan den prof. der anatomie te Jena, dr. E. Hüschke 1)bij gelegenheid van het 300jarig jubilé der universiteit. Men kan hem noemen den schedel van Jenahij werd op de begraafplaats van het dorp Kranickfeld in het hertogdom Meiningen gevondenen behoordevolgens het zeggen van de oppasster der begraafplaatsdie meende de drageres nog bij haar leven gekend te hebben, aan een meisje van 17 jaren, dat wegens haar afschuwelijk voorkomen, door haar ouders verborgen was gehouden. De schedel bestaat uit de beenderen van den onzen, benevens het wiggebeen en een jukbeenweegt 3224 grammen en komt in vele opzigten al weder met onzen schedel overeen, ofschoon hij in andere afwijkt. Merkwaardig is het groote jukbeen, hetgeen wel aan duidt dat een groot deel van het gelaat moet uitgezet geweest zijn. De lengte is 228, de breedte 177 mill. De grootste dikte aan den achterhoofdsknobbel is 40en volgens het ge voelen van den hoogleeraar vertoont hij inderdaad in vele op zigten den kindervorm. De voorhoofdsboezemshet planum semicirculare en de spierlijnen aan het achterhoofd ontbreken, zoodat hij toch dat uiterlijk niet heeftwat aan den onzen bijzon der is. De afbeelding, die Hüschke van de beencellen geeft, komen overeen met die van ons in sommige deelen der cortikaal laag, Daar het mijn voornemen niet is om te beproeven iets nieuws te zeggen over osteosclerosis of verdikte schedelsen mijne strekking slechts is om den Westkapelschen schedel aan het publiek bekend te maken, en ter opheldering er bij te voegen, wat ik van dusdanige koppen, in Europa bewaard wordende, weetmoet ik zooveel te eerderhemwien deze zaak ter harte gaat naar dezen arbeid verwijzen, die in uitgebreidheid de voor- Veler Cranioscler. totalis rackitiea etc., von dr. E. Hüschke. Jena 185S,

Archief | 1866 | | pagina 220