311 gaande verre overtreft. Dat prof. H. de ziekte voor rachitis houdt bewijst reeds de titel van zijn werk. Het spijt mij hier i te moeten herinneren dat de beroemde man nog voor dat dit zijn laatste werk was afgedrukt, overleed. 13°. Wijdloopiger meende ik te moeten zijn met betrekking tot den jongstenmaar van alle het meest belangwekkenden schedel, die in het boven aangehaalde werk van prof. Paolo Gaddi aan mij op mijne aanvraag, door Z. H. G. beleefdelijk afge staan beschreven is. Dit menschenhoofdwaarvan de flinke afbeelding een allerzonderlingsten indruk maaktteregt door den schrijver eene fisionomia, leonina genaamd, bezit tot zelfs de onderkaak. Het is met den tweeden oolc vergrooten hals wervel in 1863 gevonden bij de villa van S. Cassianonabij liet dorp Baisoprovincie Beggio in Emilia of Modenaen zal daarom in het vervolg heeten de schedel van S. Cassiano of van Gaddi. Men vond hem met andere, niet veranderde, men- schenbeenderen 14 meter diep in eene sedert de 11®. eeuw ver latene christen-begraafplaatsen men sloeg er een gat in, omdat men dacht, dat hij vol geld was. Dit geel-bruine, ruwe, met vele vaatporiën en sleuven voor ziene hoofd waarvan de kleur met vuil geworden gips of ver- i scliegepelde hazelnoten vergeleken wordtheeft geene naden i of slechts sporenbehalve die rond het slaapbeen. De schub- naadmet vele groote stralen en sleuven is belangrijk gewij zigd, doch volgens de afbeelding niet zooveel als in den onzen; J van linea eminensvan de voorhoofdsbulten is niets te zien en de, in ons geval zoo zonderlinge, slaaplijn is bijna onzigt- baar en zoo ontbreekt ook de sterk ontwikkelde spierlijn aan het achterhoofd van den Westkapelschen kop. Het zware, met vele in ons geval ontbrekende vaatgroeven voorzieneos frontis drukt als een gewigt op het gelaatde lijnen aan het achterhoofd en de knobbel schijnen niet sterk te zijn. De schubben zijn verdiktde tepels sterk vergroot het verdikte jukuitsteeksel is S-vormig geworden, en hierdoor, en door het enorme jukbeen is de slaapgroeve naauwelijks 8

Archief | 1866 | | pagina 221