213 gevondene, en in niets van den regel afwijkende crania, gaf een gelijk resultaat, zoodat het dus onzeker is, wat men aan de vroegere ziekte moet toeschrijven en wat aan een verblijf van minstens acht eeuwen in den grond. Het been schijnt van buiten een afzonderlijk laagje van -I mill, te vormenzoo als ook in het onzedat vast aaneen blijft zittenmaar de daar onder liggende laag is bros en ver valt ligt tot poeder, hetgeen bij ons niet zoo is; in deze laag zijn geen diploë of vaatkanaaltjes van Haveks te zien, slechts hier en daar ziet men een grooter blind eindigend kanaal. In de tot poe der vervallen laag ziet men een aggregaat van min of meer doorschijnende beenligchaampjesmaar die de karakters dei- gewone osteoplasten (beencellen, beenligchaampjes) missen; zij zijn schier alle veel kleinerslechts enkele meten -fa mill., hetgeen de maat is voor de kleinste normaleen bij de sterkste vergrooting zag Gaddi op geene enkele plaats de wel bekende stralenzoodat dus die beencellen hier veel meer uit een gevallen of verdrukt of veranderd zijn dan in den schedel van Malpighi. De geleerde schrijvernaar wiens verhandeling ik voor ver dere bijzonderheden verwijzen moetmaakt nog eens op de vele sulci vasorum opmerkzaam en op het feitdat de met kraakbeen bedekte vlakten aan de onderkaakhet slaapbeen en den wervel (die van het achterhoofd waren stuk geslagen) niet waren vergrooten besluit daaruit tot primitieve ziekte van het beenvlieswaardoor eene veranderde stofwisseling in hel been met verweeking zou ontstaan zijnwaaruit zich de veranderde gedaante van den schubnaad en de ombuiging van het jukuitsteeksel en zoo meer verklaren laten. De verweeking van periosteum en been moet volgens Gaddi's meening met scrofulosis in verband gestaan hebbenen de symmetrie van het cranium schijnt te bewijzen dat de lijder spierkracht ge noeg heeft overgehouden om zijn evenwigt al staande te handha ven. De bepaling der ziekte zou zijn iperostosi generale cefalo- mtebrale per vizio scrqfoloso e per diradamento e rilassamento Archief VI. 14

Archief | 1866 | | pagina 223