Besluit. 214 del perio.itioen de geleerde schrijver is van oordeel, dat het ziekteproces een ander geweest is dan dathetwelk den ivoor- harden toestand teweeg bragt in het andere hoofd te Modena, den schedel van Malpighï. De dikte der schedelbeenderen is over het algemeen iets minder dar in ons gevalde gemiddelde omvang nagenoeg gelijk. De verticale kromming 503, de horizontale 650 dt dwarsche 610, en bij ons 500: 690: 585, waaruit dus we derom blijkt, dat ons cranium, voor zoover het geheel is, tol de merkwaardigste zeldzaamheden behoortofschoon de ko] van S. Cassiano veel indrukwekkender isomdat het gelaat nog bestaat. Verder zijn mij geene sclerotische schedels bekenddoel het schijntzoo als ik boven zeide, dat te Londen, te Weenen - deze laatste woog in verschen toestand 7 pond te Erlangen ei Straatsburg exemplaren van sclerotische schedels voorhandei zijn, doch er bestaat, zoo veel mij bewust is, geene beschrij ving of afbeelding vanwelligt zijn het slechts syphilitisch hyperostosenenkele gevallen van die ziekte bij dieren waar genomen en door Vrolik en üuschke opgeteekendga ik even als de minder gewigtige gevallen, die behalve de bovei staande door dezelfde schrijvers zijn vermeld, voorbij; belangriji echter is het intusschendat men de ziekte ook bij diere ziet voorkomen. Uit het boven kortelijk medegedeelde zal nunaar ik vei trouw, genoegzaam blijken dat onze schedel helaas tachti jaren te lang in eene private verzameling bewaard niet i eenige bekende van die soort is, maar tevens dat de wetenscha in de mededeelingen over die wonderlijke voortbrengsels belai stelt, waardoor ook deze onze bemoeijingen geregtvaardigd woi den. De namen der mannendie zich met de zaak hebbe bezig gehouden en de onmogelijkheidwaarin zij warenoi

Archief | 1866 | | pagina 224