218 dien hij slechts nit die beenderen bestond, waaruit onze kop bestaat, 3372 gr. moeten wegen, die van Giujber 3227 en die van prof. Gaddi 2900. Het is onnoodig hier bij te voegen dat de schedel gedu rende het leven veel zwaarder moet geweest zijnhet gemis der vochtenwaaraan spongieuse beenderen zoo rijk zijnen de ouderdom hebben zijn eerste gewigt aanmerkelijk verminderd. Bedenken wij daarbijdat hij iri lengte en omvang naauwe- lijks door meer dan één overtroffen wordt, en mogen wij, uit analogie oordeelendeaannemendat de beenderen van het aangezigt, en vooral de onderkaak zeer groot en zwaar moeten geweest zijndan kunnen wij ons eenigzins voorstellen hoe ge- wigtig en lastig het geheele hoofd eenmaal voor den drager was, en wij kunnen niet nalaten te vermoedendat de hals werve len waarvan men in deze ziekte met uitzondering van die van S. Cassiano nog zoo weinig weet, zoo niet ziekelijk dan toch door overvoeding vergroot moeten geweest zijn, omdat zij het stevige aanliechtingspunt moeten geweest zijn der krachtige spie ren die het hoofd gebalanceerd hebben. Wij hebben reeds meermalen gezegdin welke opzigten de Westkapelscbe schedel van andere afwijkt; het geldt vooral de sterke spieruitsteeksels voor de slaapspier. Er zijn nog vele kleine afwijkingenals daar zijndat onze schubnaad er anders uitzietdan bij andere vergroote schedelsdat het slaapbeen zoo vele groote voedingsgaten niet heeftdat er geene groote foramina mastoidea voorhanden zijnen dezulke meer. Wij willen ze niet uitpluizen, omdat men die verschillen in enkele schedels welin andere niet ontmoet. In eene zaak schijnt onze schedel, merkwaardig genoeg, met de meeste overeen te komendat hij namelijknaast de ken merken van grootte en kracht, toch nog de sporen van kinds heid verraadt. In den schedel van IIuschke is de kindertype beter uitgedruktdan in den onzenmaar toch ook van den onzen hebben wij op zaken gewezendie aan den kindersche del herinneren. Hiertoe behooren de zonderlinge vorm van het

Archief | 1866 | | pagina 228