334 producten moet innemende aardliet wezen der ziekte zelve, die zulk een product te weeg brengt, wordt daardoor nog niet opgehelderd. Alles omvattende, maar daardoor ook niets be- teekenende woordenals ontsteking of serofulen, kan men hiei gerust op zijde schuiven; die meent, dat de zaak er duidelijl mede wordt, moge, wat mij aangaat, zich te vreden stellen met zulk eene inflammatie van het been, of als men wil van uit- en inwendig beenvlies, al ware het zelfs van de Haversche kanaaltjes of hij moge er een lokaal proces in zien van ds door velen nog zoo gevierde en zoo rekkelijke klierziektevooi mij is dat proces nog onbekenden ik geloofdat de we tenschap nieuwe ziektegevallen zal moeten afwachten om de zaal goed te begrijpen. Aan eene ouderwetscheaartsvaderlijke sj- philis schijnt niet te denken te zijn, aan haar antagonist d( hydrargirose ook nieten dan blijft er niets over dan de En- gelsche ziekte. De omstandigheid dat de schedeljuist met uitsluiting van het ook in casu vermoedelijk weinig veranderdt pars basilarin uit zoogenaamde bedekkings- of secundaire been deren bestaat, dat de kop ook in normalen toestand meer kali bevatdan andere beenderenhet feit dat het weeke rachi tische been hard wordt als het geneest, en zooveel andere ar gumenten meer zijn door prof. Huschke met veel scherpzin nigheid en kunde bijeengebragt om den rachitischen oorsprong dier merkwaardige schedels op te helderen. De geleerde schrij ver heeft misschien gelijk, maar de kennis, die ik heb van het verloop van rachitisnoopt mij om hier liever de zaak niet te willen begrijpen, dan voor verklaard te houden en nogmaals herhaal ik dus den wenschdat het der wetenschap moge gelukken nog meerbij zulke koppen behoorendeziektegevallen waar te nemen en zoo nietdat men grondiger bestuderen moge de gevallen van craniosclerosisdie men bij dieren heeft waar genomen zoo als er in het algemeen voor de geneeskunde dei menschen nog veel van die der dieren te leeren valt.

Archief | 1866 | | pagina 234