bouwstoffen voor het gebruik aireede dienstig zijnen anderdeels om tot een zorgvuldiger onderzoek anderen op te wekken. Zoo heb ik dan ook niet getracht om van deze bouwstoffen een ge heel te maken. Het zijn uittreksels en niets meerdie echter voor den beoefenaar van de geschiedenis der hervorming in deze gewesten hun nut hebben. 1524. Rekening Extraordinair Bewesterscheltfol. 32. Betaelt Moddaert Pietersz, Wouter Woütersz ende Pieter Adriaensz dienaers van den rentmr (Adolf Herdixck) die somme van twee ponden, elff scellingen, twee gr. vl. Te weten de 32 sc. gr. vl. over huere vacacien elcx van 8 daghen tot 8 stuvers 's daegs die zy gevaceert hebben ome volgende tseriven van mijn genad. vrouwe die regente etc. bij bevel van den zeiven rentmr van Middelburch gevangen gebracht te hebben een augustyn gecleet in waerlycken liabyte iot loeven, die bij den rentmr geapprehendeert was overmits dat hy volchde de secte lutlieriane. Ende d'ander 19 sc 2 gr over diversche extra ordinaris oncosten van sciphuyer, wagenhuyr en verteerde cos- ten reysende mitten voors. gevangenblycken by myne voorn genad. vrouwen beslotene brieve. 1525. Rek. Extr. Bewest., fol. 24. De zelve stedehouder (Ingel Ingelsz) es noch gereyst den 30 Aug. vuyt bevel van den rentmr mit 3 gesellen tot hinclenoort om 't goet te soucken van een broeder Jacop vande Jacopijne oordetie ende dat te stellen ende nemen in handen van de K. M'. midts dat de zelve broeder Jacop als een apostaet vuyt Ingelandt gecomen wesendeachterlande in Zuytbevelandt verkeerde. (Deze Jacob is daarop naar Rome gereisd en geabsolveerd. Zie 1526, fol. 3.) 1527. Register Crimineel der stad Middelburg, I, fol. 320 verso. Lahbrecht Cornelisz glaesmakere van Delft is in openbaer vier schare met vonnisse van Burchmrs. ende schepen der stede van Mid delburch en Zeelt ter instantie ende tnaninghe van den bailliu der zeiver stede gecondempneert van voir t stadthuys der voirn stede geleyt ende gegeesselt te worden tot buyten de noortdampoorte vander

Archief | 1866 | | pagina 237