232 secte van de melchioriten, nyetjegenst datse eens gecomposeert waren by deken ende provisor van Walcheren van Lntherye. 1534. Archief der stad Middelburgkerkelijke zaken 7 5n°. 9\ Copie van een brief van Maria van Hongarye aan Adolï IIerdinck rentmeester in Zeeland Bewesterschelde. Geschre ven te Brussel op den eersten Juni 1534. De landvoogdes wenscht dat de rentmeester zich houde „aan- „gaende de annabaptisten" aan „zekere onse briefven en instrüctien „in date des 26s'6" in maerte en 16den in April lestledennopende „zekere difficulteyten gesonden aen die vande raide in Holl. wair of wy u de copien hier inne gesloten zeynden." Ende angaende den ghenen van den voorn secte die met paspoort uyt Hollant of Overijssel wederconnnen zyn in den voirz. lande van Zeellhet zy dat zy paspoort hebben of nyetzoe verre als zy nyet en peniteren en dat zy continueren in hueren errueren ghy zult dair over justicie doen navolghende de voirz placcaten briefven en in- structien, zonder verdrach of dissimulacie; want ons beliefte zulc is." In dezelfde verzamelingn°. 911. Copie van den hierboven genoemden brief der landvoogdes aan den graaf van Hoogstraten. Geschreven te Brussel op den 16 April 1534. Antwoord op een brief van Hoogstraten van den 12don April. De landvoogdes schrijft hem voor hoe hij met de anabaptisten te handelen had. Zij wil dat hij krachtige maatregelen neme. Allee» dezulken die „nyet herdoopt en zyn," hoewel zij „op de reyse mede „zyn geweest mitten anderen," „de vrouwen en kinderen die verlejt „zyn" mocht hy „zoo verre zy vvarachtelyc peneterende waren" in gracie „ontfangen" angesien de metiichte en groot getal van dien om fevitem „de depopulatie van den lande" Zij raadt den stadhouder aan om met 100 of 200 goede knech ten de kwartieren KennemerlandNoorderlandWaterland „ende elders „daert van noede wesen zal te visiteren om justicie en executie te „doen" en wil dat hij alle middelen gebruike om de anabaptisten tt ontdekken en om te verhoeden „datter egeen vergaderingen meer en „gebueren by dage of by nachtegelypk als dese anabaptisten zekert

Archief | 1866 | | pagina 242