233 „tyt vergaderinge gedaen hebben met twee ofte drie teffens prekende, „leerende ende verleydende malcandere." In dezelfde verzameling, n°. 9C. Copie van den anderen hierboven genoemden brief „de Marie „reyne douagiere de Hongrieregente et gouvernante. Escript „a Bruxelles le 26 jour de Mars 1533 avant Pasques (1534). A nos „trèschiere et bien amez les premier eonseiller et autres gens du con- „seil en Hollande." De landvoogdes zegt ontvangen te hebben „vos lettres contenant „credence sur maistre Ghislam Zeghers vrë confrère et son rapport „touchant le faict des anabaptistes." Over dit rapport geeft zij nadat zij het aan haren raad onderworpen had, het volgend advies. Dezelfde verzameling, n°. 9a. Memoire sur la charge de maistre Ghyslam Zeghers eonseiller en Hollande. Pour les anabaptistes. Het stuk leert ons de maatregelen kennen die het hof van Hol land tegen de anabaptisten wenschte te nemen. Het bestaat uit ver schillende artikelen met aanmerkingen van den raad der landvoog des op den rand. Deze aanmerkingen zijn over het geheel goedkeurend hoewel zij toch de duidelijke strekking hebben om aan het hof van Holland de uiterste gestrengheid aan te bevelen. Zoo lezen wij op den rand van het eerste artikel waarin de Hollandsche raadsheeren hadden aangeraden om kinderen beneden de 12 jaren terug te zen den semble a messrs. du conseil et des finances que leur advis „(dat van den raad van Holland) est bon et que les enfans de 9, 10 „jusques a 12 ans doivent estre castiez premierement des verges selon Ja malice que Von trouvera en eulxKinderen boven de 12 jaren moet men pugnir comme Von faict cenx de semblable eage qui commettent Jiomicide." De raad der landvoogdes keurt goed dat die van Holland straffen wil „les babtisateurs et seducteursquant oires ils se repen- Jissent," en hij dringt er op aan „touchant ceulx qui sentent mal du „sainct sacrement et qui lie croyent que- nrë sr ait prins chair hu- „maine de la vierge Marie que ceulx de Hollande y auront sin gulier regardt. Car c'est la pire erreur du tout et Pon n'en leur doit „faire grace si ce n'est pour la grant multitude de ceulx qui sont „infectés de ceste secte. Beserve les principaulx acteurs." Op het voorstel van den conseil de Hollandequant a la justice ou execu tion desdits obstinéz il semble au conseil que pour la multitude il „vauldroit mielx de les executez par le sacq ou les mettre en une

Archief | 1866 | | pagina 243