237 Blauwaert is waarschijnlijk met Polderman naar Munster gevlucht. In de examinatie van Cop Heyne (bl. 246) ontmoeten wij hem te Bergen op Zoom onder den naam van Jan de Goudsmit uit Middelburg. Uit Munster is hij in 1534 met Jacob vax Kampen naar Amsterdam gezonden 1Ten gevolge van den beruchten aanslag moest hij uit deze stad wijken 3). In 1536 heeft hij de zamenkomst te Boekholt bijgewoond s)waar hij volgens mededeeling van Prof. de Hoop Scheffer ,/ZÓd sterk tegen alle oproerigheid ijverde dat het hem bijna het leven gekost had." Polderman sloot zich aan de Munsterschen. Als de tweede Henoch wedijverde hij met Jan Mathysz van Haarlem. Hij werd in het najaar van 1533 naar Straatsburg gezonden om op de vrijlating van Mei.chior IIopfman aan te dringen. Een brief van hem aan den raad dezer stad is te vinden bij Röhrich en Cornelius Uit Walcheren zijn zij derhalve reeds in het voorjaar van 1533 gevlucht. Rek. extr. Bewcst., fol. 29. .Noch zoe heeft den zeiven stadthouder gevaeeert up, armuyden eenen dach mit 4 van desen rentmrs. diénaers int apprehenderen van eenen Claes Arentszone de vischooopere upt oisteyndeover midts hy eenen blochnaeckere vander Vere die geherdoopt was gelogiert hadde, eenen nacht. Maer alzoe hy 't zelve gedaen hadde vuyt simpelheyt, nyet wetende dat den blockmaeckere van dier secte was, zoe wierdt hy by dezen rentmf ontsleghen. Van dezen blochnaeckere uitvoeriger in Protocol van der vierschaere der stede van der Vere. Dinxendag 30 Juni 1534. Pieter de blockmaker achtervolgende zyns zelfs kennisse van herdooperye en van andere quade arlen tegens t christe geloove daer hy inne bekent gedwaelt te hebben, wordt duer sonder- Hortiïnsiits Opr. der wederei., bl. 78. Op. cit., bl. 137. Starck Gesc/i. der Taufebl. 264. Nu-poi.nDavid Joris, in Nied- neu's Zeitschrift1S63, bl. 53. In Nikhnkr's Zeitschrift, 1860, bl. 74. 5) Gesch. des Murnt. Aufr., bl. 373. Archief VI. 16

Archief | 1866 | | pagina 247