238 linge grë die liy oick versocht, by maninge vanden bailliu by vonnisse van bur en schep gecondempneert dat hij in den eersten sal Godt en der justicie bidden ora vergiffenisseen daerna sal hy de naeste 3 sondage inde kercke van onse vrë alhier de hoochmisse hooren op zyn bloote knyen eïï in zyn lynwaet, barrevoets en gaen telcken voor de processie alzoe mit een wasse keerse die hy voor den sacramente sal laten staen ende seggen openbaerliek aldaer dat de mesusen hem hertelick leet zyn wordt voorts gecondempneert dat hy als gebannen zal blyven een heel jaer binnen der Vere sonder daer yut te gaen in eeniger maniere en hem voortaen te wachten van diergelycke mesusen weer te perpetreren en hem met zulckerleye gezelschap te wachten op verbuerte van lijf ende goet. 1534. Rek. extr. Bewest., fol. 34. De voirn stadthoudere heeft noch gevaceert 2 daghen te weten den eenen ter Vere alleene omme hem te informeren waer Aernt Pauwelsz de cleermaecker hem was onthoudende met zijne huysvrouwede welcke beyde besmet waren metter secte van herdopen. Oick mede zoe liadde de zelve Arent eenen dootslach geperpetreert binnen der Vere. Ende den anderen dach met desen rentmrs. dienaersup ar- muyden int apprehenderen van den zeiven Arent en zyne huysvrouwe, Ende na dat de zelve Arent zekeren tijt gevanghen gelegen hadde in s Gravensteen tot Middelb, zoe wierdt hy met zyn huysvrouwe gevanghen gelevert in den haghe up de voirpoirte vanden hove van Hollandt. Rek. extr. Bewest., fol. 37. Noch zoe heeft Feoris van Dam stedehouder voorn gevaceert eenen dach met 4 dienaers up Armuyden duer 't scriven van desen rentmr metten bailliu, burchmrs, scep en 't meestedeel van der scutterie van Middelb omme zekere coggescepen vuyt waterlandt die int Middel- burchsclie gadt lagen te bezoucken want den rentmeestere was scrif- telicken geadverteert van Lambrecht van Nes duerwaerder der key. ma* inden raidt van Hollandt datmen zevde datse vol anabaptisten waren. Mail' dair en was nyet inne bevonden. Rek. extr. Bewest., fol 40. Noch zoe heeft den zeiven stadthoudere ghevaceert eenen dach met 2 dienaers van desen rentmrë. Omme duer bevel vanden zeiven rentmrë, gereyst te wesen vuyt Middelb ter Vere om aldaef te halen eenen lutheriaen die dair zekeren tyt gevanghen geleghen hadde om

Archief | 1866 | | pagina 248