241 Bekende ende syde voirts dat indien liy die spreeckt alnoch nyet herdoopt en ware, gevoelende ende verstaeude zoe hy nu doet, zoude liera laten lierdoopen. Zeyde ende bekende voirts lioe hy hier voortyts wonende binnen der vere by de capelle ten huyse van eenen querra de schoemaker en leydende een quaet leven als van droncken drinekenvrouweren liegelyc en bedriegelyck levende, dinckende hem zeiven te beteren is van daen gereyst na den haghe voirn, aldaer hy herdoopt werdt als voirs. staet. Ende wederom van daen nair amsterdam alwaer hy een luttel tyts werckende als man van buyten mit vele meer andere op der stadthuys aldaer ontboden is geweest, omme der voirs. stadt eedt te doen, der- zelver goet en getrouwe te zyne en geen verraetsehap te doen zoe lange hy hem dair houden zoude, welcken eedt hy die spreeckt mitten anderen alsdoen dede. Ende van Amstelredam voirn reysde hy die spreeckt nair 't sticht van munstere ende voirts van daen wederom nair deventer aldaer hy zyn huysvï genaempt Annekyn geboren van nyeuwenburch int voirs. stichtalhier mede gevangenende die hy dair te voiren van delft gebracht hadde, getrout heeft alleenlijc met woerden, haer gevende de helft van eenen gebroken penninck zonder anders te trouwen vol gende d'ordonnancie vander kercke twelck hem dochte van geenen noede te zyn. Zeyde voirts dat de voirn Annekyn zyn huysvf duer zyn onderwys en ingeven tot delft in zyn presentie by een Obbe van Liewaerde in vrieslant of daer omtrent diemen intsgelycx zeyde een bisscop te zyne, hardoopt is geweest, omtrent een half jair geleden, ende gebuerde ten huyse van eenen makelare genaempt Keysere staende t zelve huys ande slincker handt binnen de poorte daermen compt vuyten hage nair delft ende welck huys men met trappen opgaet. Gevraecht als voiren duer wyen hy die spreect comt ande kennisse van de voirn Obbe Zeyde t zelve toecompt duer eenen zyn' broeder genaempt Corn. Evertsz oic schoemaker van zynen ambochte die intsgelycx herdoopt was by den zeiven Obbe, ende wrocht de voirn Cornelis tot delft ten huyse van eenen schoemakere genaempt Lenart wonachtich op de zyde vanden voirn makelare, t jegens over t sluyskyn ofte brugge; welcke voirn Corn. Evertsz naderhandt gereyst is van delft ende is gecommen alhier tot middelburchaldaer hy gewrocht heeft ten huyze van Geert de Scoemakere wonende 't jegens over den voirn

Archief | 1866 | | pagina 251