242 rentmï ende is de voirn. Corn, van hier omtrent drie weken ofte een maent geleden gereyst nair Ingelandt. Gevraecht als voiren wat hy gelooft van de heylige sacramenten des outaers, Segt en bekendt dat hy nyet en geloeft dat God int zelve sacra ment is als hy hinck inde galge in vleysch en bloet. maer vverdl t zelve sacrament alleenlyc genat ter memorie en gedenckenisse dei passien eiï doot ons heerenwant alzoo hy die spreect seytzoe en is gheen mensche waerdich t liehaem Gods te handelen. Ende zegt zoe vele meer dat sacrament dair hy die spreect of segt en 't welck men alleenlick geeft inde gedenckenisse eiï huegenisse als voire zoo wel gegeven mach werden by eenen gemeenen man ts weten die wil wandelen den wech des heeren eiï herdoopt is als bj eenen priestere, en is hem die spreect evenveele oft men hem gave een ostie of een stuck brootst welck hy voor een houdt. Bekende eiï syde voirts dat hy binnen vier jairen ten sacramente ofte te biechte geweest en is, ende en is noch van geenen sinne te sacramente ofte te biechte te gane, emmers in vougen alsmen gaei naer de constitucie vander pauselicke ofte roomsche kercke vat welcker kercke constitucien ofte geboden hy nyet en acht, of onder houden en wil. Gevraecht als voiren of hy gelooft den zoBe Gods Christus ontfan- gen heeft vleysselic liehaem van der reyner maget Maria heeft ge- seyt, bekent en beleden dat de zone Gods noch vleysch ontvangen en heeft van de maget Maria, gemerct dat zoe wat van vleysch is, dat is sondich en de sone was sonder sonde. Heeft voirts geseyi en bekent dat alsulcken parsoenen als hy heeft zien eiï weten execu teren tot amstelredam eiï die waren van derzelver secte daer hy dit spreect of is, cristelieke eiï als kersten menschen gestorven zyn. Jan Evertsz voirïï gevraecht zynde by den voirïï stedehouder op de 30slen in maerte 1585 nair paesschen of hy wel van sinne was dt voirïï zyn bekende errueren en dwalinglie te revoceren indien hem de voirïï rentmr tot dezen present wilde vergene quytsceldinge et gracie doen vande voirïï zyne misdaet, zeyde en verclaerde expres- selyc dat hy van geenen sinne en was yet te revoceren. De zelve Jan Evertsz by den voirïï rentmr eïï zyne stedehouder gevraecht naer zyne complicen en medeplegers, heeft geseyt dattei inden haghe zyn, te weten Adkiaen de Cleermakere en eenei saëlmakere beyde wonende inde papestrate, Job Adriaens met zyn huysvr, die alle herdoopt zynzoo hy henl. selve heeft lioiren zeggen,

Archief | 1866 | | pagina 252