250 1535. Rek. extr. Bewest., fol. 64. De zelve stedehoudere es noch gereyst den 8ste» Julii naar Ovezant eiï Baerlant en aldair gezochteenen anababtiste die des nachts te voren in baerlant geslapen hadde. Maer es fugityff gheworden en naer Ylaendren overghevaren. Crimineel register der stad Middelburg, II, fol. 7, verso. Examinacie gehouden op den steen van middelbureh in pre- sencie vanden bailliu, van Pas. Doublet, Eranchois Pau- welsz, Hendrick Cornelisz en Jan Pietersz scepenen van middelb den 29 April 1535. Eerst zoe is gehoirt en gerecoleert Jan Pietersz ghevangene en hem gevraecht of hy niet en weet dat van den keysers wegen zekere placaten vercondicht zyn geweest by den welcken verboden zyn ge weest te hebben en lezen de boucken van Luther en anderen quade secten en te hooren de leeringe van suspecte luydenen oick geweten dat eenige parsoen zoe mitten zwaerde, de andere mit roeden, de andere mit duersteecken liner tonge gecorrigeert zy geweest, over mits dat zy contrarie de zelve placaten ende verboden, opinie ge- honden hadden tegens de heylige kersten geloove en anders dan voor- tyts onsen ouders en te voren de leeringe van Luther en zyne medeplegers gehouden hadden, zeyt en antwoirt dat hy dat wel ge weten heeft, zoe mits hy zoïnige van de pugnitie eiï correctie gezien heeft en oic daer van heeft horen spreken eiï zeggenzo by zynen biechtvader als by der gemeen fame die daer van in dezer stede ge weest is. Gevraecht hoe dat hy gecomen is van Marcus de tasmakerJeroen de cuyper, Jacob de Grave en Schellewe Thoone, zeyt en deposeert dat de eerste kennisse is gecomen voor kersmissedat hy die spreect coïnende op een avondt van Vlissinge heeft tot zynen huyse bevon den twee mans van buyten des deen genoempt was Daems en vanden anderen en kende den naem nyet en waeren by hen noch vyf man nen, te weetene Jeroen de cuypere, Marcus de tasmaker, Jacob de Grave cleermaker en Schellewe Thoinken. Gevraecht wat de voirs. Damis dair dade zeyt dat hy leesde vuyt een cleen boucxken, zeggende dat hy sprack dat als men broot eeten zoude zoe behoirde men gedenckenisse te hebben van dat ons heere t broot gegeven hadde zyne apostelen. Ende als men hem gevraecht heeft of de zelve Daemis niet en

Archief | 1866 | | pagina 260