353 liuysvr zyngecondempneert illico en' op staende voet int vier te iverpen de vyf boucxkens die t hueren huyse verborgen bevonden zyn. Ende dat gedaen, wort de voirn Bartelmeus ontslaect vuyt hechte- nisse en nietmin elck van henl. gebannen te blyven binnen de muere deser voirs. stede den tyt van een jaere alvuyt geduerende. Ende ten eersten zondage te gaene inder processie van s' maertens kercke bloots- hooft mit een wassen barren kaerse in de handt, wegende een half pondt wasch en daer naer devoteliek op huerluyden knyen te vallen inde koordueren vande voors. kercke mit de voirs. wassen kaerse aldaer zyl. zullen blyfven knyelende tot de hooftmisse volbracht zal wezen, lïnde dit gedaen zynde de wasschen kaerse te offeren den eervvaerdigen sacramente; zullen noch den anderen zondach hiernaer gehouden wezen te biechte te gaene voor den pastoir vande voors. kercke en aldaer ten heyligen sacramente. Ende van als bringen goet eïï autenfyck bethoog. Op peyne geschavotteert tzyne en te lyden zulcken arbitrael correctie als behoiren zal. Overmits zyl. irreve- rentelic gesproken hebben vanden heyligen sacramente. Ende boven dien thuere huyse bevonden zyn geweest de vyf verborgen boucxkens voirs. inhoudende diversche dwalingen en erreuren. Actum den 19 Octobris 1535. 1536. Reg. Crim. der stad Veere 1514—-1553 lol. 57, verso. Om dies wille dat Macharis Scholt hem vervordert heeft te gaen scryven met roede aerde inden clooster hier buyten de sandycxe poorte inde kercke aenden muer by des paters preeckstoel en biechtstoel: u pater es een bedrieger, een verleyder u pf os een dief voor Godt, een verkeerder van 't woort Goeds met meer ander diergelyckende leelicke woorden t welck alhier in geender manieren te lyden en staet soe wordt de voors. Macharis om dier misdaet wille noch tans vyt sonderlinge gracie overmits den heylegen tyt duer aenleggen eïï conclusie van mynheere den bailliu by vonnesse van Burchmrs eïï s. gecondempnt dat hy sal gevangen blyven tot morgen ter tyt van de hoochmesse toe en alsdan in zyn lynwaet bervoets en blootshoots gaen voor den pcessie met een bernende toorse in zyn hant van 2 pondt eïï alsdan gaen hooren de hoochmisse voor 't heylich sacrament op beyde zyn knyen eïï laten aldaer de selve toorse en daerna gebannen uter stede eïï heerlicheyt vander Vere den tvt van 50 jaeren en een dach. Actum den 8 Aprilis 1536. Archief VI. 1 8

Archief | 1866 | | pagina 263