259 in Walcheren 21 sch. gr. vl. over heurl. sallarys ende ghecoustumeert oon van op den 15den Juli geapprehendeert te hebben drie annabap' ;isten by namen Andries van Larebere, Jan Heyndricx van Waert en Have uyt Waes van Ghendt die op den 21 Pebr. daer aen by sen- entie van Burgmrs. en sc. ghecondempneert zyn gestelt te worden op le marct van middelburch elck aen een staecke en voorts geworcht ;n gheseynckt mette viere. Ende daer nair gevoirt te worden ter daetse vande justitie buyten de dampoorte en aldaer weder geslelt, ten een staecke vr vi sch. Jacob prs 6 sch. gf. vl. over zyn vacatiën van zes daegen hy hem revachieert reyssende vuyt middelb. nair rousslê in Vlaenderen met nissiven van voorn stadthouder aende deken aldaer omme informatie ;e hebben tot laste vande voorn annabaptisten 36 sch. Ende ghemerct die van middelb. groote zwaricheyt maecten int ver- ivysen van voorn annabaptisten ende dat die ghevanghen bleven lig- jhen, soe is den voors. stadthouder met eenen dienaire ghereyst nair Bruyssele aen myne heeren van den secreten raide te kennen ghe- rende de langhe detentien van voorn ghevangens eïï de dylayen lie. de wet voors. was zouckende, int welck doende hy in alles ghevachieert heeft 14 daghen tot 4 sch. gr. s daegs alzoo t buyten ilandts is. Mr. Pieter Lanoy scherprechter 15 sch. gf. vl. over het torture- ren van voors. drie personen. Aan denzelfden vier ponden 10 sch. gf. vl. voor 't executeren van voors. Broeder Jan Valladolydt procurator van den augustynen zes sch. van dat hy totten vuytersten toe geweest is by de voors. drie patiënten. Ende gheconsidereert 't groote dangier vander executie deser annabaptisten heeft desen rentmr ontboden zyn stadthouder en vyf dienaers vuyt Zuytbevelandt omme te assisteren de justitie, die hem daer ghevonden heeft daer inne vachieerende vier daghen tot 4 sch. gf. vl. 's daegs alzoe 't buyten zyn jurisdictie is. Broeder Jan Vam.auolydt. Hoogstwaarschijnlijk is deze de Johannes Va- laeolktus aan wien Alakdus Amstelredamus den brief schreef dien ik hiervo- ren (bladz. 229) heb aangehaald. De naam Valaboi.ktus kan gemakkelijk door drukfout of vergissing uit Vaï.doletus ontstaan zijn. Ai.ahdus wijdt zeer uit in 's mans lof en verhaalt hoe hij kort te voren (1520) tot eene kloosterorde was toegetreden. Hij was te dien tijde een vriend van Cordatus,

Archief | 1866 | | pagina 269