267 ven door van Braght meegedeeld onderhandelde men voornamelijk met hem terwijl de langdurige aarzeling om tot de strafoefening over te gaan hij zegt in zijn eersten 'brief van den 6 October dat het toen de 236" maand was zijner gevangenisen de wijze waarop deze volbracht werd wel hoofd zakelijk aan den toenmaligen toestand maar toch ook aan zij nen goeden naam zal toe te schrijven zijn. De stemming van den raad leeren wij kemlen uit de volgende brievendie mij door den heer mr. M. F. Lantsheer werden aangewezen en welwillend voor den druk afgestaan. Uit eene verzameling oude stukken (MSS.) in het bezit van mr. M. F. Lantsheer. Copie. p.m. Margareta bij die gratie Godts hertoginne van Parma "k-56- Placence etc regente ende gouvernante. Lieve bysondere. Wy hebben in corts verleden daghen verstaen die executie aldaer te Middelb den 26sten Octobris lestleden tsuachs ontrent des twee uren op sGravensteen gedaen van twee anabaptis ten ende 't gene eer sy ter executie hebben konnen gebracht wor den aldaer oïnegegaen en gebeurt isen hoe om incövenienten ende oproeringe te schouwen (alzoe men zeyt) men de voors. executie in dier vueghen en te dier tyt gedaen heeft, waer op wy nvet en heb ben kunnen laeten vlieden te segghen dattet voorwaer al meer dan tyt was dat men met zulcke ketteren die zoe lange verwaert ende altyd even opstinaet en verhert gebleven zyn geweest zonder datmen op henl. vet heeft konnen gewinnen off dat zy oyt hen eenichsins hebben willen laeten onderwysen en van haer dwalinghen brengen eens ten lesten voirtvuere tot heurl. punitie, nyet konnende haer lange ophouden wesen zonder groot vermoeden ende besorghen dat zy den tyt dat zy geseten hebben veel quaets zullen gedaen hebben doer die conversatie eiï hanterin die (zonder twyfel) andere met hunl. ge- liadt zullen hebben, vryelicker dan het wel gedient en behoort heeft j t welck oock wel apperentelick te bedencken is die stoutichheyt ver- oorsaeckt te hebben der ghenen die (zoe wy verstaen) hen nyet en hebben ontsien den voors. geexecuteerden d eerste reyse te troosten en openbaerlich te zeggen dat zy saghen dat hunl. ongelyck ge schiede, maer dat zv geen sorghe en zouden hebben want zy nyet

Archief | 1866 | | pagina 277