269 dat men by den ghenen die der stadt geedt (goed?) en der zelver te assisteren en by te staene schuldich zynhem zoe stercke dat men voor gelycke belet van justicie nyet en darve besoi'cht zyn. Ende zoe verre men ymmers bevonde datmen evenwel eenich in convenient zoude moeten beducht zijn, ende aengesien dat dese ob stinate ketters gewoent syn voor glorie te achten en houden open- baerlick te sterven en zulcx tot oorzaecke om hoer venyn te sayen en verspreyen te nemene indyen gevallen sullen wy voor dese reyse nyet quaet vinden naer dien de saecke der noch drie sittende ana- baptisten voors. genoechsaemlick gekent zal zyn datmen met dezel- (en voortvaere gelyck van anderen tween geschiet is; ende willen fwyffels vry zyn, dat ghy deze dinghen nyet licht achten maer met iillen ernst ter herten zult nemen. Indien ghy overlegt en overdenckt len grooten hazaert eïï perickel daer inne die stadt onschouwelick noet vallen, indien men gehengt en toelaedt dat die justitie in sulcker teugen nedergedruckt en onder die voeten gebracht wordt en dat lese ketters die de overieheyt en gemeyne ordonnantiën en wetten (wesende nochtans twee vanden die het gemeyn regiment en 't volck n rust en vrede en welvaert te samen staende en levende houden) ïyet en achten alzoe laet vryelick en ongestraft hen houden in hoe- en dwalinghen en anderen daertoe oock trecken ende brenghen t welck boven dien dat zyne mat daeraff geen genughen en zoude kontien hebbenint leste oock keeren zoude tot uwe ende der voors. ,tadt eygen verderffenisse en confusien gelyck der nabueren exemple nlcx claerlick genouch bewysende u des wys en vroet beboeren te naeckent welck ghy by goede diligentie kondt keeren. Lieve lysondere. God zy met u. Geschreven te Bruessel den 7den dach Novembris 1564. Alder genadichste vrouwe wy gebieden ons in aider oitmoedt eïï reverentie an uwe Altesa. j Aldergenadichste vrouwe. Wy hebben op den xiden deser maendt ntfanghen uwe missive den vne" der zelver aen ons gesonden. Inhou- ende het ongenughen dat Uwe Alt. heeft van het inconvenient alhier eschiet op den xximsten octobris laetsleden als wy meenden sen- in te pronuchieren teghens de anabaptisten den 26sten daer naer executeert binnen t sGravensteen. Van welckett inconveniente wy yel min verwondert en zyn dan Uwe Alt.; want wy van te vooren oyt gelycke insolentie hier en hebben weten useren inder veugen Archief VI. 20

Archief | 1866 | | pagina 279